מי הם גנבי העציצים הסדרתיים מהמשתלה הפלסטינית?

מצלמות האבטחה שהוצבו במשתלה של פלסטיני סמוך לעלי, תיעדו גנבים סדרתיים שבאים וחוזרים למקום וגונבים עציצים, שתילים וכדים מהמקום. מיהם גנבי הצמחים שרוקנו את המשתלה וביקשו לגרום נזק לבעליה?

זרעים של שנאה? האיבה בין יהודים לפלסטינים בשטחים היא לא דבר חדש, וכוללת במקרים רבים השחתה של שדות חקלאיים, כריתת עצי זית וידויי אבנים ובקבוקי תבערה. אלא שתיעוד של מצלמות אבטחה בכפר פלסטיני מגלה כי השנאה ההדדית מחלחלת אפילו למשתלה פרטית, המשמשת לפרנסתו של אחד מתושבי הכפרים בגדה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רק לפני שלושה חודשים פתח עזיז משתלה חדשה בכפר א-סאוויה, שנמצא על כביש 60 מצפון לעלי. דבר אחד הוא לא לקח בחשבון - שכנים עוינים. פעם אחר פעם הוא גילה שדברים נעלמים מן המשתלה שלו. מצלמת אבטחה שהוצבה במקום גילתה ביקורים ליליים מפתיעים במקום.

בלילה אחד קלטה המצלמה זוג שמגיע למשתלה בשעה 03:20. נהג של רכב פרטי נראה יורד ממנו, ומתחיל להעמיס עליו שתילים. האישה שלצדו, לא מודעת למצלמה, משוטטת במקום ומחפשת מה לגנוב. ואם תהיתם מה זהות הגנבים, מצלמה שהוצבה בזווית אחרת מגלה שמדובר ביהודים.

"הגנבים פעלו מתוך גזענות ושנאה לערבים"

המשתלה הפרטית הושחתה

לא מדובר באירוע בודד. בלילה אחר נראה רכב שמגיע עם נגרר ושלושה בני אדם יורדים ממנו. הנהג גלוי פנים וגם במקרה הזה אי אפשר לטעות: מדובר ביהודי דתי. בלי בושה, מתחילים הגנבים להעמיס כדים מהמשתלה ולגנוב עוד עציצים ושתילים, עד שבשלב מסוים הם נכנסים לרכב ונעלמים.

"הם גזענים ושונאים את הערבים, וזו הבעיה. אם יהודי היה פותח כאן משתלה, לא היו עושים לו דברים כאלה", התרעם עזיז שהגיש תלונה במשטרה כשהוא מצויד בתיעוד ממצלמות האבטחה. גם לאנשי ארגון "רבנים לזכויות אדם" שמלווים אותו, ברור מה הרקע למעשה. "זה פשע פלילי שבא מתוך האידיאולוגיה להרוס לפלסטינים, לגנוב להם, לקחת את הפרנסה שלהם", טען זכרייא סדה.

צילומי האבטחה מוכיחים שמקרי הגניבה הללו כבר הפכו לשיטה. במקרה נוסף שתועד, הגיחו שלושה אנשים מרכב בשעת לילה, ונצפו שוב כשהם מכניסים כדים לתוך תא המטען ועוזבים. לא פחות משש פעמים היכו גנבים במשתלה בחודשיים האחרונים - ובכל המקרים המתועדים זהותם הייתה ברורה. הרקע, כך נדמה, ברור לא פחות - גניבות לאומניות.