"חיילת הגיעה לבסיס, חיילים חרדים עזבו"

טירונים חרדים המשרתים בחיל החימוש טוענים כי לאחרונה אירעו שני מקרים שבהם הפר הצבא את ההבטחות שנתן להם לגבי תנאי השירות. באחד מהם הובאה משק"ית ת"ש לבסיס וערכה להם שיחות אישיות ובאחר הובאו לחדר אוכל שבו היו חיילות. "יש חיילים שמאוד נפגעים מזה", הסביר אחד הטירונים

חיילים חרדים: "הצבא הפר התנאים" (נחל חרדי)

"אלה לא התנאים שהבטיחו לנו. אם רוצים להביא עוד חרדים לצבא משהו צריך להשתנות". טירונים חרדים שהתגייסו למסלול בחיל החימוש טוענים כי בחודש האחרון אירעו שתי תקריות חמורות, שמפרות את הבטחות הצבא לשמור על אורח חייהם הדתי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החיילים, שעוברים מסלול טירונות בבסיס ההדרכה של חיל החימוש (בה"ד 20) בצריפין, מספרים כי לפני מספר שבועות הגיעה מש"קית ת"ש  (תנאי שירות) למתחם הטירונות כדי לערוך שיחות עם החיילים כמקובל. בעקבות מחאת החיילים, לא כולם חויבו לשוחח איתה ולטענת כמה מהעדים לאירוע, שלושה חיילים יצאו בזעם מהבסיס.

באירוע אחר, חיילים שהגיעו לחדר אוכל כי לא יצאו למטווחים נשלחו לטענתם לחדר אוכל אחר בבסיס סמוך - שם שהו חיילות. חלק מהחיילים סירבו לאכול בתוך המבנה ואכלו בחוץ. "לא הגיוני שהדברים האלה קורים", סיפר אחד החיילים לחדשות 2 Online. "אלה תנאים בסיסיים שהבטיחו לנו עם הגיוס שלנו, והם באמת נשמרים, אבל אסור שייקרו התקריות האלה. אמנם לי אישית זה לא משנה כל כך, אבל יש חיילים שמאוד נפגעים מזה".

גורם צבאי אמר בתגובה לטענות כי לעתים יש חריגות: "אירועים כאלה הם נדירים כי ההיערכות היא מאוד רחבה ומקיפה, כל בעיה נקודתית מטופלת על ידי המפקדים באופן מיידי".

למרות מקרים אלה, בצבא דווקא מרוצים משילוב החרדים ועל פי הערכות ישרתו בצה"ל בעוד 4 שנים כ-10,000 חיילים חרדים. בסקר עמדות שנערך בשנה שעברה בקרב החרדים המשרתים בצבא 76% דיווחו על שביעות רצון גבוהה מהשירות בצה"ל ו-85% גאים בשירות.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "תלונות החיילים ייבדקו".