ועדת שקד תתכנס היום שוב

עם כינוסה מחדש של ועדת שקד שנועד להניח על שולחן הכנסת חוק חדש לגיוס לצה"ל, ינסו סיעות הקואליציה ללבן את המחלוקות ביניהן. בבית היהודי דורשים רק סנקציות כלכליות נגד חרדים שישתמטו מגיוס, בעוד שביש עתיד דורשים גם סנקציות פליליות, כמו על מתגייסים חילונים

יגיעו לפשרה? אילוסטרציה (חדשות 2)

הבוקר תתכנס ועדת שקד כדי להמשיך לגבש הסכמות בין סיעות הקואליציה השונות, בניסיון לגבש הצעת חוק מוסכמת שיעבור בכנסת ויסדיר את נושא גיוס החרדים לצה"ל. הנושאים המרכזיים שעליהם עדיין ישנה מחלוקת הם בעיקרם סוגיות הסנקציות הפליליות, גיוס נשים וחובת הגיוס בהסדרים מיוחדים כמו אלו של ישיבות ההסדר.

למרות זאת, הבוקר לא יעלה עניין חובת הגיוס אשר טומן בתוכו את סוגיית הסנקציות הפליליות. במפלגת הבית היהודי מדגישים כי האפשרות הזאת בעייתית ומנסים לקדם את התיקונים בחוק שירות הביטחון ללא עונשים מסוג זה, אלא רק עם סנקציות כלכליות, לדוגמא, הורדת זיכויים למיניהם כגון ביטול הנחה בארנונה לאלו שאינם מתגייסים.

מנגד, במפלגת יש עתיד כבר הבהירו שהם לא יכולים להסכים לכך. גורמים במפלגה הדגישו כי במקרה כזה לא תהיה חובת גיוס כי אלא "חוק טל 2", חוק שלא יביא לדבריהם לשינוי אליו יש עתיד התחייבה במסע הבחירות שלה. על פי המתווה המוצע כיום, תהיה תקופת ביניים של שלוש שנים במהלכם יעלה מספרם של האברכים המתגייסים.

היעד: 5,200 מתגייסים חרדים בעוד 3 שנים

היעד הוא כי בסוף התקופה יהיה 5,200 אברכים מגויסים. בהתאם להתקדמות, יהיו תמריצים חיוביים ושליליים לאותם מתגייסים. לאורך כל התקופה, ועדת פרי תשמש כוועדת מעקב להתקדמות של התהליך ותפקח על הצלחתו או כישלונו.

השר יעקב פרי (חדשות 2)
בסביבתו של השר יעקב פרי מדגישים כי החוק יקום וייפול על נושא חובת הגיוס, וטוענים כי בלי השוואת הדין בין חילונים לחרדים לא יחקק חוק חדש. מקורבי השר הוסיפו כי חובת הגיוס תאפשר לצה"ל לקלוט את כל מועמדי הגיוס החרדים ולנהל מעקב אחר משתמטים, כאשר חובת הגיוס תחייב כל חרדי בין 17 וחצי להתייצב בבקו"ם - דבר שלא קרה עד כה. "ברגע שיגיעו לבקו"ם יהיה קל לאכוף את ההשתמטות", טוענים מקורבי השר.

דרישה: לאפשר גם לישיבות חרדיות להפוך לישיבות הסדר

נושא נוסף שעומד במרכז מחלוקת הוא ישיבות ההסדר, אותן רצו בבית היהודי להוציא מחוץ למתווה המוצע ולא לספק את האפשרות גם לישיבות חרדיות לקחת חלק בתכנית שמאפשר לימודים לצד שירות צבאי מקוצר של שנה וחמישה חודשים בלבד. במתווה הסופי תוצע גם האפשרות הזאת שתיכלל בתיקוני החוק בשירות הביטחון, בעקבות דרישת שרי יש עתיד.

״חוק הגיוס החדש נותן מענה למה שלא עבד בחוק טל, באכיפה, במנגנון ובבקרה. ולכן כל נושא האכיפה כלפי משתמטים חרדים יהיה בדיוק כמו אצל החילונים", אומר השר יעקב פרי. "לחרדים יש הזדמנות אמיתית להשתלב בחברה ובמשק הישראלי, אי אפשר להתווכח עם הנתונים - כ90% מהחרדים ששירתו השתלבו בתעסוקה", הוסיף השר פרי.