פרי על פסיקת בג"ץ: "נביא לשינוי היסטורי"

לאחר שבג"ץ קבע כי ישיבות שתלמידיהן לא יתגייסו לא יתוקצבו, אומר השר יעקב פרי, שעומד בראש הוועדה לגיבוש חוק הגיוס החדש: "פסיקת בג"ץ מחדדת את הדחיפות בחקיקת החוק". פרי הדגיש כי "מדובר בחוק שיביא שינוי דרמטי ויתקן עיוות של 65 שנים"

"נביא שינוי היסטורי" (אילוסטרציה) (AP)

השר יעקב פרי, שהוועדה בראשותו אחראית לגיבוש חוק הגיוס החדש, הגיב הבוקר (ד') לפסיקת בג"ץ, שלפיה על בני הישיבות להתייצב בלשכת הגיוס, ואם לא יעשו זאת - הישיבות שבהן הם לומדים לא יתוקצבו. "פסיקת בג"ץ מחדדת את הדחיפות בחקיקת החוק ומסמנת את תמיכת בג"ץ בהחלתה של חובת גיוס על החרדים", אמר פרי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו נסדיר לראשונה בחוק שירות הביטחון את סוגיית גיוס תלמידי הישיבות", הבטיח פרי, שר המדע, הטכנולוגיה והחלל. "אותה חובת גיוס שיש על החילונים תחול גם על החרדים, זה קו אדום. ללא חובת גיוס שלצידה סנקציות פליליות - לא יהיה חוק".

פרי הדגיש כי "מדובר בחוק שיביא שינוי דרמטי ויתקן עיוות של 65 שנים. אנו נחושים להביא - ונביא - לשינוי היסטורי".

השר יעקב פרי (חדשות 2)

לפיד: "חבל שצריך להזכיר למדינה לקיים את חוקיה"

יו"ר מפלגתו של פרי, שר האוצר יאיר לפיד, בירך הבוקר בריאיון לתוכנית "בוקר טוב ישראל" בגל"צ על פסיקת בג"ץ ואמר: "מי שאינו חלק ממערך החובות שלא יצפה לקבל זכויות. חבל שבג"ץ צריך להזכיר למדינה שעליה לקיים את חוקיה. יותר ממה שבג"ץ קבע בעניין הכספי הוא קבע שנמאס, שהמדינה צריכה להחליט".

מנגד, אמר היום יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט על פסיקת בג"ץ כי "אין לזה שום משמעות מעשית ולא הבנתי את התכלית". בריאיון לתחנת הרדיו החרדית "קול ברמה" הבהיר בנט: "הבג"ץ הזה מיותר מהסיבה הפשוטה שממילא החוק יסתיים עד אמצע מרץ וממילא תשלום פברואר כבר עבר".

כבר אתמול בערב הודיע שר האוצר יאיר לפיד כי בעקבות החלטת בג"ץ יופסק תשלום הקצבאות לתלמידי הישיבות שגיוסם נדחה עד להשלמת השוויון בנטל. החלטתם של שופטי בית המשפט העליון שקיבלו את עתירת התנועה לאיכות השלטון, תישאר בתוקפה - עד שנושא הסדרת גיוסם של בני הישיבות ייקבע בחוק. למעשה, בהחלטתם יצרו השופטים הסדרה זמנית של גיוס בני הישיבות, לראשונה מאז פג תוקפו של "חוק טל".

בעולם החרדי התקבלה החלטת בג"ץ בזעם רב וח"כים חרדים טענו כי בג"ץ ממשיך לפעול באופן חד צדדי נגד המגזר. "בג"ץ מנסה בכל דרך לסייע לגורמים שמבקשים לפגוע בציבור החרדים, ובכל פעם התופעה הזו מתחזקת", טען ח"כ מאיר פרוש מיהדות התורה. "מה שמעלה גיחוך הוא הביקורת של בג"ץ על התנהלות הכנסת, בעוד שקיימת ועדה שמנהלת דיונים בנושא ימים ולילות".

גם בש"ס תקפו בחריפות את החלטת בג"ץ ויצאו למתקפה: "ההחלטה לפעול דווקא בסנקציות כלכליות נועדה אך ורק על מנת להצטרף לעליהום וההסתה נגד לומדי התורה בארץ ישראל", נמסר בהודעה מטעם מפלגת ש"ס.