גורם ביטחוני בכיר: "לא הופתענו מהחלטת בג"ץ, נמאס שהחוק מתעכב"

אחרי החלטת בג"ץ להפסיק תקציבים לישיבות שתלמידיהן לא יתגייסו, במערכת הביטחון קוראים לזרז חקיקה שתסדיר את הנושא. "אנחנו ערוכים", אמר גורם ביטחוני בכיר, "העניין הזה נמרח זמן רב בכנסת"

ערוכים לגיוס. אילוסטציה (רויטרס)

שעות ספורות לאחר שהחליט בג"ץ על מניעת תקציבים מישיבות שלא מגייסות את בניהן, גורם ביטחוני בכיר טוען כי מערכת הביטחון לא הופתעה מההחלטה וערוכה לגיוס. "תקצוב הישיבות הוא עניין של המדינה, לא של מערכת הביטחון", הדגיש הגורם הביטחוני בפני חדשות 2 Online, "אבל לא הופתענו מהחלטת בג"ץ. לבג"ץ נמאס שהחוק מתעכב, וגם למערכת הביטחון נמאס שהחוק מתעכב. הבעיה היא לא אצלנו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו מאוד רוצים שהחוק יעבור סוף סוף ונוכל להתחיל בתהליך", הבהיר הגורם הבכיר. "מערכת הביטחון ערוכה לכך. שר הביטחון סבור שגיוס חרדים לצה"ל הוא אירוע משמעותי וחשוב, ושיש הכרח לצאת לדרך".

לטענת הגורם הביטחוני הבכיר, הגוף המונע מהסוגייה להגיע לכדי פתרון הוא הכנסת. "העניין הזה נמרח כבר זמן רב בכנסת, ואנחנו הזהרנו מזמן שבג"ץ יקבל החלטה ברוח שקיבל היום. החלטת ועדת פרי היא המתווה הנכון ביותר, ולכן טוב הייתה עושה הכנסת אם הייתה מאשרת אותו, ולא מאפשרת לגורמים שונים לעשות הון פוליטי על גבה של סוגיה חשובה מאין כמותה. זה גורם נזק עצום ועלול לגרום לנזקים נוספים".

"בג"ץ הוא לא האויב של החרדים"

גם שרת המשפטים ציפי לבני התייחסה להחלטת בג"ץ ובירכה עליה. "ההחלטה מסמלת את המאבק האמיתי על פניה של ישראל", ציינה לבני. "בג"ץ הוא לא האויב של החרדים, אלא של אי-השוויון, של התחמקות מהחוק ושל הקומבינות".

"בג"ץ לא אויב של החרדים". לבני (חדשות 2)

בעולם החרדי זעמו רבים על ההחלטה ויצאו למתקפה. "ההחלטה לפעול דווקא בסנקציות כלכליות נועדה אך ורק על מנת להצטרף לעליהום וההסתה נגד לומדי התורה בארץ ישראל", נמסר בהודעה מטעם מפלגת ש"ס.

"צר לנו ששופטי בג"ץ הצטרפו הערב לרדיפת עולם התורה תוך התערבות ברגל גסה בהליך חקיקה רגיש שבימים אלו נדון בבית המחוקקים", קראו עוד בש"ס. "שר הביטחון פועל בשיקול דעת ולפי סמכותו החוקית ומשכך אין קשר בין דחית הגיוס לתקציב הישיבות".

"הסתה נגד לומדי התורה". דרעי (פייסבוק)

ביקורת על ההחלטה הגיעה גם מתוך הממשלה, זאת לאחר שהשר אורי אריאל ממפלגת הבית היהודי יצא נגדה הערב וכינה אותה "החלטה שאינה ראויה". לדברי השר, ההחלטה "פוגעת באוכלוסייה שלמה ובמרקם העדין בין הציבורים השונים במדינת ישראל. היה ראוי כי בג"ץ ימתין לסיום כל הליכי החקיקה בוועדת שקד, שיסדיר את כל הנושאים כולל תקצוב הישיבות ולא יקבל החלטות הגורמות לקרע נוסף בעם".

שר האוצר יאיר לפיד מסר הערב כי בעקבות החלטת בג"ץ יופסק תשלום הקצבאות לתלמידי הישיבות שגיוסם נדחה עד להשלמת השוויון בנטל.