חקירת התקרית בדרום: "הקצין נורה מ-12 מטרים והתמוטט"

מתחקיר ראשוני של צה"ל לגבי התאונה שבה נורה בשוגג קצין איסוף קרבי סמוך לרצועת עזה, עולה כי חייל גבעתי שזיהה בטעות תנועה של אחד החיילים במקום כחשודה – פתח באש שממנה נהרג הקצין

תקרית חמורה בדרום, ארכיון (gettyimages)

שעות ספורות לאחר התקרית שבה נהרג לפנות בוקר (ג') קצין איסוף מודיעין מאש צה"ל סמוך לגדר המערכת ברצועת עזה, מעלים פרטים ראשונים מחקירת המקרה כי הכוחות בשטח ירו לעברו לאחר שזיהו בטעות תנועה של חייל אחר כחשודה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האירוע החמור התרחש סמוך לשעה 02:00 בלילה, במהלך תצפית שגרתית שביצעו חיילי גדוד האיסוף הקרבי של פיקוד דרום וגדוד הסיור של חטיבת גבעתי, ליד קיבוץ בארי, כ-300 מאות מטרים מגדר המערכת בצפון רצועת עזה.

בשיחה עם חדשות 2 Online, אמר גורם צבאי בכיר כי כחלק מהתרגולת בצה"ל, מאבטח את המשימה פטרול רגלי, שבמהלך המשימה זיהה דמות חשודה על אחד מכלי האיסוף. חייל גבעתי שהיה חלק מהפטרול פתח בנוהל מעצר חשוד לעבר הדמות, חייל שככל הנראה ירד מעמדת האיסוף בנגמ"חון על מנת לקחת דבר מה, וירה לעברו.

המקרה נבדק, אלוף הפיקוד סמי תורג'מן (חדשות 2)

מהירי נפגע דווקא חייל אחר, קצין שפיקד על המשימה והיה גם הוא על כלי האיסוף. "קליע אחד או שניים פגע בו בגבו ממרחק של 12 מטרים", אמר הגורם הבכיר. תוך זמן קצר התגלתה הטעות והכוחות בשטח פינו את הקצין שנפגע באורח אנוש, ובהמשך נקבע מותו. הודעה נמסרה למשפחתו.

בצה"ל מדגישים היום כי פעילות מסוג זה מתבצעת באופן שגרתי לאורך גדר המערכת במטרה למנוע הנחת מטענים וחדירת מחבלים לשטח ישראל. בעקבות המקרה, הורה אלוף פיקוד הדרום סמי תורג'מן לבצע תחקיר מעמיק על מנת למנוע אירועים דומים בעתיד.