צה"ל מציג: רק סיגריות בקנטינה בכלא

חיילים שכלואים בכלא 4 מתלוננים כי בחודשיים האחרונים בקנטינה הם יכולים לקנות רק סיגריות - מאחר ולא מוכרים שם יותר אוכל ומשקאות. "הם מצפים שאתחיל לעשן?", זעם אחד החיילים. מספר כלואים פנו באמצעות עורך דין לסגן הרמטכ"ל ומחו: "מדובר בחוסר שיוויון"

רק סיגריות בקנטינה. ארכיון (דו"צ)

חיילים הכלואים בכלא 4 טוענים כי בתקופה האחרונה נמכרות רק סיגריות בקנטינות, ולא שתייה או דברי מאכל כפי שהיה נהוג בעבר. לטענת החיילים, המצב שנוגד את הנהלים - נמשך כבר חודשיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"תכולת הקנטינה ומרכולתה מוגבלת לסיגריות בלבד. כך יוצא אפוא, שלא כבעבר, הרי שהיום כלוא אינו יכול לרכוש לעצמו שתייה, או דברי אוכל וכל אשר ביכולתו לרכוש בקצבת הקנטינה שלו הן סיגריות בלבד", כתב עו"ד עידן דביר, שמייצג את החיילים לסגן הרמטכ"ל, מפקד המשטרה הצבאית, קצין הרפואה הראשית, נציב קבילות חיילים ומפקדי הכלא.

לטענתו, צמצום מוצרי הקנטינה מהווה הרעת תנאים בכליאה, כלפי אוכלוסיית הכלואים בכלל וכלפי הכלואים שאינם מעשנים בפרט. "המצב שנוצר מהווה חוסר שוויון בין כלואים שמעשנים לבין אלה אשר אינם מעשנים במספר דרכים, ביניהן העובדה שלכלואים שאינם מעשנים אין 'צ'ופרים' אחרים שביכולתם לקנות", אמר עורך הדין.

"הם מצפים שאתחיל לעשן?"

עוד טען עו"ד דביר, כי כתוצאה מהמצב - גם בריאות החיילים נפגעת. "ישנה עלייה בקרב הכלואים המעשנים בכלא ובכך נגרמת הרעת מצבם הבריאותי של הכלואים במישרין או בעקיפין ("עישון פאסיבי")", אמר. "חלק מהכלואים גם אמרו לי, בביקוריי בבסיסי הכליאה, כי הסיגריות הופכות ומשמשות כ"מטבע" בין הכלואים, אשר בעזרתו הם נושאים ונותנים".

עו"ד עידן דביר (יואב חסקלוביץ')

"למרות שאני לא מעשן, אני לוקח סיגריות כי זו האופציה היחידה שלי", סיפר חייל הכלוא בכלא 4. "אני מחליף עם חיילים אחרים סיגריות תמורת דברים אחרים, מה הם מצפים שאני אתחיל לעשן?".
עו"ד דביר שוחח לטענתו בנושא עם מספר קצינים בכלא, שמסרו לו כי בחיל "אין כסף" לרכישת מוצרים אחרים שאינם סיגריות.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "בכלא 4 פעלה הקנטינה בתקופה האחרונה במתכונת מצומצמת. הנושא נמצא בטיפול הגורמים הרלוונטיים ומטופל באופן מיידי".