חדש: סיור בעקבות פעולות "תג המחיר"

"שלום עכשיו" החלה לבצע סיורים מאורגנים אל הכפרים הפלסטינים שנפגעו מפעולות נקם של אנשי הימין הקיצוני. שיאו של הביקור נרשם כאשר הגיע הסיור לשטח הנפיץ שעלה לאחרונה לכותרות - בין מאחז אש קודש לכפר קוסרא

ישנם סיורים רבים המתרחשים באופן קבוע בשטחים. זה יכול להיות בעקבות יקבים, לוחמים, אירועים היסטוריים ועוד סיבות רבות טובות יותר וטובות פחות. אך סיור יוצא דופן שכזה עוד לא נראה: לראשונה החל ארגון "שלום עכשיו" להוציא לפועל סיורים בעקבות פעולות "תג מחיר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

התחנה הראשונה בסיור ולא במפתיע היא הכפר קוסרא. בכפר הזה, רק לפני כמה שבועות נתפסו כמה מתנחלים כאשר היו בדרכם לבצע פעולת "תג מחיר". "באזור שם על יד המאחז אש קודש, כל פעם כמעט יש לנו 'פיגוע' שם", אומר זיעד עודה תושב קוסרא. "אז אנשים חיים בפחד".

יריב אופנייהמר מנכ"ל תנועת "שלום עכשיו" שיזמה את הסיורים אומר כי "שר הביטחון הגדיר את תופעת תג מחיר כטרור, ההתייחסות של המערכת בפועל ממש רחוקה מלהיות לטרור. אנחנו רואים שאין כמעט עצורים, אין כמעט כתבי אישום ואין פעילות אמתית על מנת לסקל את אותה תופעה.

במהלך הסיור אליו יצאנו עם התנועה, סמוך אש קודש הגיע אחד מתושבי המאחז, ואז התפתח בינו לבין משתתפי הסיור עימות מילולי. שני הצדדים, כשכל אחד נעול בדעתו, התווכחו בנוגע לשאלה מה צריך להיות גורלו של אותו מאחז.

שני הצדדים מתנגדים לתופעה

אך המשותף לכל מבקרים אלה שמימין וגם אלה שמשמאל הוא גינוי מוחלט של תופעת "תג המחיר". "אני מבין את התסכול אני מבין את הזעם", אומר יאיר שלקח חלק בסיור. "אך לא בטוח שזו האסטרטגיה הכי טובה בשבילם להשיג את מה שהם רוצים".

אם מישהו חושש לעתיד הסיורים הללו, במציאות הקשה של יהודה ושומרון ועם הכישלון המתמשך של מערכת הביטחון בסיקול התופעה, כמעט מדי שבוע נוספים אתרים פוטנציאלים חדשים שעשויים לשמש כנקודות בסיור.