ראש אמ"ן: "170 אלף רקטות מכוונות לישראל"

בדברים שנשא בכנס למחקרי ביטחון לאומי, אמר ראש אמ"ן אביב כוכבי כי צבאות האזור נחלשו, אך שהאיום על ישראל נותר מוחשי. "הם עסוקים בעיקר בענייני פנים", אמר, "כושר ההרתעה של ישראל נשמר"

ראש אמ"ן, כוכבי (רויטרס)

ראש אגף המודיעין בצה"ל אלוף אביב כוכבי ערך היום (ד') סקירה ביטחונית בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי, שבה התייחס לאתגרים ולאיומים שעומדים בפני ישראל. לדבריו, המדינות העויינות המקיפות את ישראל עסוקות בעצמן בגלל משבר כלכלי, דבר המשאיר להן פחות כסף וזמן להתרכז במאמצים צבאיים. "כושר ההרתעה של מדינת ישראל לא רק נשמר, הוא אפילו התחזק", הדגיש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כוכבי ציין כי הצבאות באזור נמצאים במצב של כשירות לקויה, אך האיום נותר בעינו. לדבריו, יותר מ-170 אלף רקטות וטילים מאיימים על מדינת ישראל, מספר שירד באופן משמעותי, הן בעקבות מבצע עמוד ענן, והן בעקבות הלחימה בסוריה המתישה את צבאו של הנשיא באשר אסד.

על רקע הסכם הגרעין בין המעצמות לאירן, שמביא להקלה משמעותית על הסנקציות המוטלות על הרפובליקה האסלאמית, אמר כוכבי כי "פרויקט הגרעין הצבאי האירני ממשיך, יש להם עדיין את האפשרות לפרוץ קדימה ולהשיג את הפצצה".

כוכבי סימן בדבריו את נושא הסייבר כאחד האיומים המשמעותיים העומדים ביותר בפני ישראל, בזירה קיברנטית חדשה שהולכת וצוברת תאוצה בשנים האחרונות. "האיום על הסייבר הולך להתעצם, מאות תקיפות בוצעו בשנה האחרונה על ארגונים ישראלים וביטחוניים", חשף. "הסייבר יתגלה בקרוב כהמצאה גדולה יותר מאבק השריפה, המיצוי שלה יהיה גדול יותר מזה של המימד האווירי במאה הקודמת".

הבוקר השתתף הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ בכנס לזכרו של הרמטכ"ל לשעבר אמנון ליפקין שחק. גנץ התייחס למשבר הנמשך בסוריה ואמר כי "אסד שורד ונתמך על ידי הסובייטים ואם הוא כושל עולים ארגונים רדיקליים, אם הוא שורד הוא לא משתלט על כל סוריה. המדינה שהכרנו איבדה את היציבות שראינו".

בהכנת הידיעה השתתף מתן חצרוני.