שר הביטחון יעלון: "אבו-מאזן לא רוצה משא ומתן"

על רקע השיחות המקרטעות עם הפלסטינים, אומר שר הביטחון כי יו"ר הרשות לא מעוניין בהישגיים מדיניים, מלבד שחרור האסירים. "אנחנו רוצים לקיים משא ומתן כי אנחנו חיים ביחד, האינטרס שלנו שישלטו בעצמם"

"אנחנו כממשלה אומרים פעם אחר פעם, איננו רוצים לשלוט בפלסטינים" - כך אומר היום שר הביטחון משה (בוגי) יעלון בדברים שנשא בכנס השנתי של המכון למחקרי ביטחון לאומי שנערך בתל אביב. יעלון התייחס למפת האיומים במזרח התיכון, להסכם המעצמות עם אירן ולמגעים המדיניים המקרטעים בין ישראל לפלסטינים. את דבריו של יעלון העברנו בשידור ישיר באתרי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יעלון מתח ביקורת חריפה על יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו-מאזן שלדבריו לא מעוניין במגעים המדיניים. "ראש הממשלה כבר הכריז כי הוא מעוניין במשא ומתן מידי בלי תנאים מוקדמים, אבל אבו-מאזן לא רצה, והוא גם לא רוצה משא ומתן, הוא בא לשולחן על בסיס של שחרור אסירים", הדגיש יעלון. "אנחנו רוצים לקיים משא ומתן כי אנחנו חיים ביחד, בואו נסתכל קדימה, האינטרס שלנו הוא שהם ישלטו בעצמם".

לדברי יעלון, ההסכם בין אירן למעצמות מחזיר את הרפובליקה האסלאמית לשמש בתפקיד משמעותי במזרח התיכון. "הסכם הביניים הוא החמצה היסטורית - הלחץ כלכלי והבידוד המדיני הביא את אירן לזחול על ארבע ולהסכים לערוץ בילטראלי עם ארה"ב. הבידוד המדיני נגמר", אמר שר הביטחון. "כעת הם כבר משוחררים מלחץ, הם יכולים לצבור עוצמה כלכלית".

"אירן שמרה על זכותה להעשיר 3.5%, שהוא הליבה של יכולתה לפתח גרעין. יש די חומר היום לייצר חמש פצצות. אירן מתבססת במרחב הסף הגרעיני אך זקוקה לשלוש השנים הבאות להתעצם כלכלית וימשיכו לתעתע בקהילה הבינלאומית", הבהיר שר הביטחון. "אין סכסוך באזור שאירן אינה מעורבת בו. משטר זה הוא איום מספר אחת על יציבות האזור והעולם".

יעלון: "אי-היציבות במזרח התיכון תישמר"

בפתח דבריו התייחס יעלון לחוסר היציבות במזרח התיכון, והבהיר כי המצב הנוכחי צפוי להישמר גם בשנים הקרובות. "האירוע שקורה סביבנו, האביב הערבי, הוא הרבה יותר מגוון והרבה יותר צבעוני, יש בו סיכונים אך גם הזדמנויות", הדגיש יעלון. "במזרח התיכון אפשר להכריז על כישלון של מדינת לאום, התפרקות מדינות הלאום שתאתגר אותנו בקרוב. אנחנו לא נגד דמוקרטיה, אנחנו למעשה הדמוקרטיה היחידה בשכונה, אבל בחירות היא לא הדרך היחידה, ראינו מה קרה בעזה, החמאסטן".

"הם יכולים לבחור את דרכם כל עוד זה לא מאיים עלינו. העם הפך לשחקן משמעותי, תם העידן שהדיקטטור הוא השולט, גם במידע כבר שולט העם שיוצא לרחובות להפיל את מנהיגיו", הדגיש שר הביטחון. "הכלכלה הייתה הגורם המניע להוציא את העם מהרחוב, זה גם מה שהביא את אירן להיות מוכנה לדבר עם 'השטן הגדול' - אמריקה".

יעלון התייחס גם למלחמת האזרחים המשתוללת בסוריה. לדבריו, רוסיה מנצלת את חוסר המעורבות האמריקנית כדי לזכות בהובלת התהליכים בזירה הסורית. "ארה"ב מתרחקת מהסכסוך וכבר לא משמשת את השוטר, אבל אם היא תרצה או לא תרצה היא המעצמה המשמעותית ביותר. אבל היא החליטה בעצמה להיות פחות מעורבת", הדגיש.