ידלין: "הסיכוי להסכם נמוך, אך גם לאינתיפאדה"

המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים ככל הנראה לא יביא להסכם, אך הפלסטינים יבחרו במהלכים מדיניים ולא באינתיפאדה - כך מעריך ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, האלוף במילואים עמוס ידלין. בסקירת האיומים לשנת 2014 הוא התייחס גם לעתידו של העולם הערבי והעריך עד כמה רחוקה אירן מפצצה

האלוף במילואים עמוס ידלין (עזרי עמרם, חדשות 22)

סיכויי ההצלחה של המשא ומתן המדיני בין ישראל לפלסטינים נראים נמוכים - כך אמר היום (ב') ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, האלוף במילואים עמוס ידלין. בתדריך עיתונאים שבוצע במסגרת כנס של המכון, פירט ידלין את האתגרים וההזדמנויות הניצבים בפני מדינת ישראל בשנה הקרובה. את נאומו של ידלין העברנו בשידור ישיר באתרי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כדי להגיע להסכם, כל אחד מהצדדים צריך לעשות שלושה ויתורים", ציין ידלין. "ישראל צריכה: שתי מדינות, חזרה לקווי 67' וחילופי שטחים וחלוקת ירושלים. כל אחד צריך לחשוב בעצמו אם ראש הממשלה יוכל לחתום על ויתורים אלו. הפלסטינים צריכים לסיים את הסכסוך והתביעות, חלוקת ירושלים ולהסכים שהפליטים ישובו לפלסטין בלבד".

ידלין הביע תמיכה במהלך חד צדדי במקרה שהמשא ומתן ייכשל. "יש מוניטין רע לחד צדדיות בגלל הנסיגה מלבנון ומעזה, אבל אם יש מישהו בחדר הזה שרוצה לחזור לדרום לבנון או לעזה שירים יד", אמר ידלין. "החד צדדיות היא לא בהכרח שגיאה. אנחנו מציעים ללכת למהלך חד צדדי מתואם שמפנים את השגיאות של העבר. אם אי אפשר להגיע לשתי מדינות, עלינו לייצר מציאות כזו".

לדברי ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, הסיכוי לאינתיפאדה שלישית - נמוך. "זה לא משרת את האינטרסים שלהם, הם הבינו את זה אחרי האינתיפאדה השנייה", אמר ידלין. "לעומת זאת, אינתיפאדה מדינית - ללכת לכל המוסדות ולעודד חרם על ישראל, זה צעד מאוד מתבקש והם מעריכים שהם יקבלו תמיכה בינלאומית לכך".

ידלין העריך כי ברגע שאירן תחליט שהיא רוצה להגיע לפצצה גרעינית - היא תוכל לעשות זאת תוך שלושה עד תשעה חודשים. "אנחנו מקווים שההסכם הסופי, כי הסכם ז'נבה אינו כזה, ירחיק את אירן מהפצצה הגרעינית- מחודשים לשנים".