מתוך תא הטייס: תיעוד תרגיל התקיפה הגדול של חיל האוויר

תיעוד של תרגיל גדול של חיל האוויר שנערך השבוע, חושף תמונות מדהימות מתוך תא הטייס של מטוסי F-16 שתרגלו תקיפות בצפון. איך מדמה חיל האוויר את היכולות האוויריות של האויב? ומהו קרב ה"כחולים" נגד ה"אדומים"? צפו בתיעוד יוצא הדופן של תרגיל התקיפה

לא בכל יום רואים תמונות שכאלה, ודאי שלא מתוך תא הטייס: תרגיל גדול של חיל האוויר שנועד לדמות תקיפה של מטוסי אויב נערך השבוע בצפון. הצטרפנו לשיירת מטוסי אף 16 שיצאו "לתקוף" מטרות בסוריה ובלבנון לכאורה - והכל תועד מתוך תא הטייס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתמונות נראית רביעיית מטוסי קרב ישראלים נגד שמונה מטוסי אויב - סורים לכאורה. על המטוסים הישראלים לתרגל במצב בו הם מופתעים ממטוסי אויב שמנסים להפילם ומשיגור טילים מתקדמים נגד מטוסים - זאת בדומה לטילי ה-AS17 שהעבירה רק לאחרונה רוסיה לסוריה.

טייס חיל האוויר במהלך התרגיל (חדשות 2)

כדי לדמות את יכולות האויב באופן המדויק ביותר, הוקמה בחיל האוויר 'טייסת אדומה' המתמחה בביום האויב. הטייסים "נושמים" את תורות הלחימה של חילות האוויר במזרח התיכון, מודיעין עדכני מספק הכרה מקרוב של מטוסי היריב ממזרח ומצפון.

"אנחנו מנסים לדמות כמה שיותר את האויב. לנסות לחשוב כמותו, להפתיע - ולהגיע מכיוונים שונים", אמר סא"ל זיו, מפקד 'הטייסת האדומה' שמדמה מטוסי אויב.

ה"אדומים" מול ה"כחולים": כך חיל האוויר מדמה התמודדות עם איומים

מדמים את יכולות האויב באופן המדויק ביותר (חדשות 2)

מול האדומים, מתייצבים ה"כחולים" - הטייסים הישראלים שצריכים לחמוק מהטילים, להפיל את מטוסי האויב האדומים, ולבסוף גם להפציץ את המטרות בשטח היריב ולחזור בשלום הביתה.

"אנחנו עוקבים מאוד מקרוב ורואים זליגות של טילים ומערכות נשק מתקדמות ששמות תחת סיכון גדול מיליוני אזרחים במדינת ישראל. לצערנו אנחנו רואים גם איפה הם מחביאים את מערכות הנשק האלה - בתוך בתים של אזרחים לבנונים", העיד סא"ל מתן, מפקד טייסת העמק.

עוקבים מקרוב אחרי כל איום (חדשות 2)

התרגיל האווירי אמנם נגמר, אך לזירה האמיתית נכנסים כל הזמן איומים חדשים - טילים ומטוסי קרב מסוריה, לבנון ואירן. חיל האוויר צריך להיות ערוך תמיד לשינויים. לא תמיד ידע הוא יידע איפה נמצא הנשק החדש, ולא תמיד יתוודע לכל יכולותיו של האויב. היריב, שאינו שוקט על שמריו, יכול להפתיע.