מחדל: סוכן משטרה פעל בחשאי בצה"ל

פרסום ראשון: נגד בגבעתי נעצר לאחר שהבריח שתי לבנות חבלה במטרה למכור אותן, אך שוחרר וייתכן שלא יוגש נגדו כתב אישום. הסיבה: הנגד נתפס בעקבות פעילות של סוכן משטרתי, שהופעל בבסיס בדרום ללא ידיעת הצבא. המשטרה מינתה קצין בודק

סוכן משטרתי פעל בחשאי בצה"ל. אילוסטרציה (יעקב נעמי, פלאש 90)

נגד בדרגת סמל ראשון בחטיבת גבעתי, שנעצר לפני כחודשיים בחשד להוצאת שתי לבנות חבלה מרשות הצבא לצורך ביצוע עסקה, שוחרר וייתכן שלא יוגש נגדו כתב אישום. הפרקליטות הצבאית חזרה בה מהצהרת תובע בעניינו יום לפני הדיון, לאחר שהתגלה כי הופלל על ידי סוכן שהפעילה המשטרה בבסיס, ללא ידיעת הצבא. כך נודע לראשונה לחדשות 2 Onlline.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי גורם המעורה בפרטי המקרה, רק לאחר מעצרו של הנגד, גילו נציגי המשטרה הצבאית החוקרת כי המשטרה הפעילה סוכן שהתחזה לחייל בבסיס בדרום הארץ, וכי הסוכן הפליל את הנגד על ידי כך ששכנע אותו להוציא לבנות חבלה מהבסיס תמורת תשלום. הוא למעשה "ניצל", את מצבו הכלכלי הרע של אותו נגד, עליו ידעו בגדוד - למען ביצוע העסקה - כך על פי החשד.

זמן קצר לפני שהתקיימה הפגישה ובה היו אמורות להימכר לבנות החבלה באחת הערים בדרום, נעצר הנגד על ידי המשטרה והועבר לחקירה בתחנת אשקלון. בחקירתו אמר הנגד, שמיוצג על ידי הסנגוריה הצבאית, כי הוא נגרר לאותה עסקה בגלל שאותו חייל "אמר שנקבל הרבה כסף".

על פי גורם המעורה בפרטי המקרה, המשטרה הצמידה לנגד את אותו סוכן והחדירה אותו לבסיס, לאחר שהתעורר החשד כי יש לו קשר לאחד מארגוני הפשע בדרום. זאת על רקע הפיצוצים הפליליים שנקשרו לארגונו של העבריין שלום דומרני בחודש אוקטובר 2013 בעיר אשקלון.

בדיון שהתקיים בסוף חודש נובמבר שאלו סנגוריו של הנגד את נציג המשטרה הצבאית: "יש סיכוי שמשטרת ישראל עבדו לכם מתחת לאף בבסיס?". נציג מצ"ח לא אישר או הכחיש, והפנה את הסנגורים לדוח סודי בנושא.

ממחוז דרום של המשטרה נמסר בתגובה כי "יופקו הלקחים כדי שמקרים אלו לא יישנו. מונה קצין בודק שבודק את כל התהליך".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "מדובר בתיק תלוי ועומד ועל כן לא ניתן להתייחס לחומר הראיות בו".