דוח של האו"ם מאשים: ישראל כושלת בטיפול ב"תג מחיר"

דוח הומניטרי של האו"ם מצביע על עלייה חדה במעשי תקיפה של פלסטינים בידי מתנחלים עם 399 אירועים בשנה החולפת. לפי הדוח, מרבית תיקי החקירה נסגרים ללא כתבי אישום. "אין מספיק לחץ מראש הממשלה ומהשרים כדי למנוע את המעשים", טען קצין לשעבר בצה"ל

הכתובות שרוססו ליד דלת המסגד (www.yaffa48.com)

מעשי תג המחיר גוברים - ועכשיו מגיע הגינוי הבינלאומי: מנתוני דוח שפרסם משרד האו"ם לעניינים הומניטריים, עולה כי בשנים האחרונות נרשם זינוק חד במקרי התקיפות של פלסטינים על ידי ישראלים ומתנחלים. הדוח מותח ביקורת חריפה על הטיפול הישראלי באירועי "תג מחיר" בגדה המערבית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מהדוח עולה כי מספר התקיפות של פלסטינים זינק מ-115 ב-2006, ל-399 בשנת 2013 - עלייה של 284 מקרים. הדוח תומך בעמדה לפיה מערכת הביטחון הישראלית נכשלת בטיפול במעשי "תג מחיר". לפי נתוני האו"ם, אלפי פלסטינים נפצעו בעימותים עם מתנחלים בשמונה האחרונות, זאת לעומת כ-300 מתנחלים ו-30 שוטרים.

הדוח מתבסס על נתונים של ארגונים ישראלים, ובראשם "יש דין", שעוקבים אחר הטיפול המשפטי באירועי תקיפה בעזה. מנתוני "יש דין" עולה כי הוגשו כתבי אישום רק ב-8.5% מהתקריות האלימות, ובמרבית המקרים לא נעצרו חשודים.

בכפר קוסרה, למשל, שהיווה מוקד לעימות אלים בשבוע שעבר, הוגשו 21 תלונות של אזרחים בשנתיים האחרונות, מהן לא גובש אף לא כתב אישום אחד. "אין מספיק לחץ מראש הממשלה, משר הביטחון ומהשר לביטחון פנים כדי למנוע את מעשי תג המחיר", אמר בכיר לשעבר בצה"ל לסוכנות הידיעות AP.

דלת המסגד הוצתה (עאטף אבו-רוב, בצלם)

מנגד, אל"מ ערן מקוב, סגן מפקד חטיבה בגדה, אמר כי החיילים הונחו לעצור כל אלימות. "המדיניות היא להפריע ולעצור כל תקרית בה אדם תוקף אדם אחר", הדגיש. מקוב ציין כי החיילים לא יכולים להימצא בכל מקום, אך הם מגיבים במהירות לדיווחים.

בצה"ל טוענים עוד כי חלה ירידה בגרימת נזק ליבוליהם של פלסטינים. במשטרת ישראל הדגישו כי קיימות יחידות מיוחדות לטיפול במעשים החמורים.

הלילה: דלת של מסגד הוצתה

הלילה הוצתה בכפר דיר איסתיא ליד אריאל דלת של מסגד ובמקום רוססו כתובות נאצה ובהן: "ד"ש מקוצרא". אחד מתושבי הכפר ראה את האש הבוערת במסגד בסביבות השעה 3:00 בלילה והחל לכבותה. במקום רוססה גם הכתובת "נקמת דם עבדייך השפוך".

התושבים מאשימים כי מתנחלים אחראים להצתה, שאותה כינו "מעשה טרור". לטענתם, זאת לא הפעם הראשונה שפוגעים באותו מסגד והכפר נתון לתקיפות של מתנחלים כל הזמן. כוחות של צה"ל והמשטרה פתחו בחקירה.