הקצינים לשעבר יצילו את החברה הביטחונית?

חובות כספיים מאיימים על החברה הישראלית SDS, שמייצרת פיתוחים צבאיים כמו מצנחים וחליפות טיסה. רקע לפני הקריסה, שלושה קצינים לשעבר בצה"ל הודיעו כי הם מוכנים לרכוש אותה תוך השקעה של 11.5 מיליון שקל

לוחמים בצה"ל. ארכיון (רויטרס)

רגע לפני שחברת SDS הישראלית מתפרקת לאור קשיים כלכליים כבדים, הודיעו שלושה קציני צה"ל לשעבר שהם מוכנים לרכוש את החברה ואף להגדיל את פעילותה. "אנו מכירים את מוצריה שחלקם נמצאים בשימוש שגרתי בצה"ל, מאמינים בחברה, בעובדיה ומתכוונים להוביל אותה לדרך חדשה ומוצלחת", אמרו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חברת SDS אמנם אינה מוכרת בשמה, אבל בפיתוחיה הישראליים כגון כוונות לנשק אישי, אמצעי ראיית לילה שונים, מכלי דלק למרכבה, מצנחים, חליפות טיסה, קסדות, מיגון שכפ"צים ומיגון למכלי דלק עושים שימוש יומיומי בצה"ל, כך גם בחלקים שהיא מעבירה לתעשיות המייצרות את המטוסים ללא טייס.

לחברה מספר חברות בת והיא מונה כ-200 עובדים במוקדים שונים, בעיקר בפריפריה. אלא שחובות כספים מאיימים בימים אלה על המשך פעילותה ולמעשה כבר החלו תהליכי פירוקה. ברגע הכמעט האחרון, הודיעו שלושה קציני צה"ל לשעבר, טייס, שריונר ואיש מטה בכיר, בעלי השליטה בחברת "מפנה". חברתם עוסקת בפרויקטים ובייצוג חברות ביטחוניות בעולם, ומייצגת בין היתר בישראל את חברת Rheinmetall הגרמנית הנחשבת לאחת התעשיות הביטחוניות הגדולות באירופה.

השלושה הם אל"מ (מיל') משה דניאל, אשר שימש בצה"ל כמפקד וראש היחידה המטכ"לית לביקורת פנימית ובקרת תהליכים ובמסגרת שירות המילואים, משמש כראש צוות פיתוח הדרכה וניהול ידע במערך הבקרה. סמנכ"ל שיווק ומכירות, סא"ל (מיל') עמית טסלר, אשר שימש בצה"ל במגוון תפקידי פיקוד ומטה בזרוע היבשה, לרבות ראש ענף אימוני חו"ל במפקדת זרוע היבשה ואילו סמנכ"ל פיתוח עסקי הוא אל"מ (מיל') צביקה טסלר, שימש בשירותו בצה"ל כטייס מבצעי, ראש מחלקת בטיחות והבקרה בחיל האוויר, מפקד טייסת ועוד תפקידי פיקוד ומטה מגוונים.

עמית טסלר

"חברת SDS נחשבת להצלחה טכנולוגית וניצבת בחזית הביטחונית זה שנים רבות", מסר עמית טסלר, סמנכ"ל שיווק ומכירות בחברת מפנה, "החברה נקלעה לקשיים כלכליים מסיבות שונות. החובות הכבדים הרובצים על החברה מסכנים את המשך פעילותה. נסיבות אלה יביאו לחיסולה של SDS וחברות הבת שלה נוגה לייט, ראדום ומגם. מאות עובדים, מרביתם מהפריפריה, עלולים לאבד באחת את מקומות העבודה שלהם והדבר יביא לחיסולה של תעשיה ביטחונית חשובה לישראל הן עבור צה"ל והן עבור גורמים שונים בעולם התורמים ליצוא הביטחוני של ישראל".

הוא הוסיף: "אנו פועלים על מנת שתרחיש זה לא יתממש. כמי שמכירים מקרוב את תחומי הפעילות שלSDS , הן במסגרת השירות שלנו בעבר בצה"ל והן מעיסוק פעיל בתחום, אנו רואים בה פוטנציאל אדיר, ואנו מביאים אתנו חזון לחמש השנים הבאות. בידינו תכנית עבודה שתכליתה להחזיר את SDS למקומה הטבעי - צמרת התעשייה הביטחונית, תוך שימור המוצרים הקיימים ופיתוח חדשים".