זריקת אבנים בחסות צה"ל: חיילים תועדו מאבטחים מתנחלים שהתפרעו

בסרטון שצילמו פלסטינים נראים החיילים כשהם נמנעים מלעצור מתנחלים, שיידו אבנים לעבר כפר סמוך לשכם. המתפרעים נראים זורקים אבנים בשעה שהחיילים מספקים להם מעטפת אבטחה. דובר צה"ל: ההנחיות יחודדו לכוחות בשטח

האם חיילי צה"ל אבטחו מתנחלים רעולי פנים מההתנחלות יצהר שיידו אבנים אל עבר כפר פלסטיני סמוך לשכם? על פי תיעוד של ארגון "בצלם", נראה סיור של הצבא נמנע מלהתערב כשכמה מתנחלים החלו ליידות אבנים לכיוון הכפר. החיילים לא נקטו שום פעולה על מנת לעצרם.

התקרית אירעה ביום שני האחרון, כשקבוצה של מתנחלים מיצהר הגיעה לפאתי הכפר עוריף ליד שכם. עם הגעת המתנחלים למקום, הם החלו ליידות אבני לכיוון מאגר מים בכפר. לטענת הפלסטינים וארגון "בצלם", יידוי האבנים יועד לבית בקרבת מקום ולבית ספר הנמצא במרחק של 100 מטרים משם.

את הסרטון צילם אחד מתושבי כפר עוריף, ובו נראים החיילים כשהם לא נוקטים בשום פעולה לעצירת המתנחלים. לדברי הפלסטינים, לאחר שכמה מהתלמידים יידו אבנים בחזרה על המתנחלים, החיילים ירו עליהם רימוני גז. עם ירי הרימונים, הכניסו מורי בית הספר את התלמידים לתוך הבניין כדי להרחיקם מהמקום.

לא נעשה מאמץ לברר את זהות המתפרעים

לטענת "בצלם", האירוע נמשך כ-50 דקות ובסיומו המתנחלים חזרו לכיוון התנחלות יצהר. בתיעוד ניתן לראות כיצד המתנחלים, העושים את דרכם במעלה ההר, חולפים על פני קבוצה של כלי רכב שחנו על מורדות הגבעה: שני ג'יפים צבאיים, ג'יפ בצבע לבן, וטנדר שטח, השייך ככל הנראה למאבטחי ההתנחלות.

שניים מן המתנחלים שתועדו מיידים אבנים נראו בסרטון כשהם ניגשים לכלי הרכב הצבאיים, אך גם בשלב זה לא ניתן לראות שום ניסיון של החיילים לעצור אותם, או לברר את זהותם.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "מיד עם היוודע דבר האירוע החלה הפרקליטות הצבאית לבחון את אופי המשך הטיפול בנושא. מבדיקה ראשונית עולה כי הכוחות לא פעלו כנדרש. ההנחיות לכוחות הן לא לאפשר פעולות של רעולי פנים, לתעד אותן ולהעבירן לטיפול משטרתי. במקביל לבחינת הנושא, ההנחיות יחודדו לכוחות בשטח"