פצועה מאבן וחשד ל"תג מחיר"

אחרי האירוע שכמעט הסתיים אתמול בלינץ' מתנחלים, מדווחים הפלסטינים על הצתת מכוניות וריסוס כתובות בכפר ליד שכם. במקביל, תושבת קרני שומרון נפצעה קל מאבן שהושלכה לעבר מכוניתה. "רצו להרוג אותי", אמרה

המכונית המנופצת, הבוקר (שלומי חזוני)

שגרת החיים ביהודה ושומרון ממשיכה להיות מתוחה ומסוכנת: תושבת קרני שומרון נפצעה הבוקר (ד') קל מאבנים שהושלכו לעבר מכוניתה, ופונתה לבית חולים. במקביל, מדווחים הפלסטינים על חשד לפעולת תג מחיר באזור שכם. על פי הדיווח, הכתובת "ד"ש מאש קודש נקמה" רוססה בכפר מאדמא, ושתי מכוניות הוצתו. בצה"ל בודקים את הדיווח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בארגון "רבנים למען זכויות אדם" טוענים כי פעולת תג המחיר הבוקר נועדה לנקום את תפיסת המתנחלים הצעירים אתמול מהמאחז אש קודש בכפר קוסרא. מבצעי הפעולה היום נמלטו מהמקום לאחר שתושב פלסטיני ניסה לעצור אותם.

הנהגת שנפגעה הבוקר, אם לארבעה ילדים בת 31, נסעה על כביש 55 מצופים לקדומים. במהלך הנסיעה, סמוך לכפר לקף, הושלכו לעברה ולעבר רכב נוסף אבנים, שאחת מהן ניפצה את השמשה הקדמית של מכוניתה.

כתוצאה מהפגיעה, התפזרו שברי זכוכית לכל עבר שפצעו את האישה בפניה ובעיניה. "אני מלאה זכוכיות בעיניים ובפה", סיפרה. "זרקו עלי אבן כדי להרוג אותי". האישה פונתה למעבר אליהו משם פונתה באמבולנס לבית החולים.

"פחדתי שזה יימשך"

"יצאתי מקרני שומרון לעבודה, לקחתי איתי טרמפיסטית בת 19 שישבה לידי, וזרקו עלינו אבן על השמשה הקדמית", סיפרה הפצועה לחדשות 2 Online. "האבן עשתה חור גדול מאוד בשמשה, השמשה התנפצה והרסיסים עפו עלינו, וברוך השם בנס לא נפגענו".

הרכב שהוצת, הבוקר (פייסבוק)

"לא ראיתי את מי שזרק את האבן", היא המשיכה, "זה הגיע מלמעלה, כאילו מאיזה גג, על הכביש לא ראיתי אף אחד. המשכתי ישר למחסום של החיילים כדי שיעזרו לי. לא רציתי להישאר שם באותן דקות, פחדתי שזה יימשך".

"נכנסו לי כנראה רסיסים מאוד קטנים לעיניים", היא תיארה. "העיניים שלי שורפות אז אנחנו בודקים אותן בחדר מיון".

שר הביטחון: "תג מחיר - טרור לכל דבר"

שר הביטחון משה יעלון גינה הבוקר את פעולת תג המחיר. "התופעה הפסולה המכונה 'תג מחיר' היא בעיניי טרור לכל דבר, ואנו פועלים ונפעל כלפי מבצעיה באפס סובלנות וביד נחושה וקשה כדי למגר אותה", הבהיר יעלון. "מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה שמתוכה ייצאו תופעות מסוג זה: הן פסולות חוקית ומוסרית, מכערות את פניה של ישראל ופוגעות באופן קשה בהתיישבות, שתושביה הם ממלכתיים ושומרי חוק. אין כל קשר בין פורעי החוק הללו לבין ההתיישבות ואנשיה ישרי הדרך".

"נפעל באפס סובלנות". יעלון, ארכיון (חדשות 2)
"לא נאפשר לקבוצות שוליות, קיצוניות ואלימות להשתלט בכוח ובניגוד לחוק על קרקעות לא להן, לאיים על תושבים פלסטיניים שמעבדים את אדמותיהם ולהתנהג בשטח באופן ביריוני שמסכן את שלום הציבור ועלול להצית תבערה", המשיך השר. "נמשיך להפעיל את כל האמצעים העומדים ברשותנו כדי לסלק אותן מתוכנו".

הרקע לפעולת תג המחיר: העימות בכפר כוסרא

אתמול פרצו עימותים אלימים בין מתנחלים לפלסטינים בכפר כוסרא, באזור שכם. קבוצה של כ-16 מתנחלים שהגיעה לכפר כותרה על ידי עשרות פלסטינים, שלא אפשרו להם ללכת והחלו להרביץ להם. הם חולצו כעבור מספר שעות על ידי כוח צה"ל שהוזעק למקום. מספר מתנחלים, שנפגעו בעימותים קל-בינוני פונו לקבלת טיפול רפואי.

כתובות הנאצה, הבוקר (פייסבוק)

הפלסטינים טענו כי קבוצת מתנחלים מהמאחז אש קודש הגיעה לכפר כדי לבצע פעולות תג מחיר. לטענתם, המתנחלים תקפו את אחד התושבים ופצעו אותו בראשו ללא סיבה ובעקבות כך הם התעמתו עמם והחזיקו בהם.

על פי דיווח פלסטיני, במקום נכח איש כוחות הביטחון הפלסטיניים שמנע מההמון לבצע לינץ' במתנחלים, ובמקביל הזעיק את כוחות צה"ל שיחלצו אותם מהמקום. "זה היה מבצע מאוד מסובך להוציא אותם", סיפר זאכריה סדה מארגון "רבנים למען זכויות אדם". "הם הוסתרו בתוך מבנה בתהליכי בנייה. איש כוחות הביטחון ממש שמר עליהם בגופו".

המתנחלים בכפר כוסרא, אתמול (דובר רבנים למען זכויות האדם)

מנגד, טענו המתנחלים כי מדובר בקבוצה שיצאה לטיול מההתנחלות אש קודש לגבעת יובל. לדבריהם, הם הותקפו בדרך על ידי קבוצה של פלסטינים, שהחזיקו בהם בכוח. כעבור שעות ספורות הגיע סיור של צה"ל וחילץ אותם. המתנחלים טענו כי הפלסטינים היכו את כל הקבוצה באלות, פטישי חמישה קילו ומעדרים, ופצעו אותם. המתנחלים גם תקפו את הצבא שלדבריהם עמד בחיבוק ידיים ולא עשה כלום.