חיילים שתו בירה בסילבסטר - וייכלאו

החיילים טוענים שלא שתו בבסיס, אבל קצין ביחידה העיד נגדם – והם נשפטו לעונשי מחבוש. כעת הם מתכוונים לערער למפקד האוגדה, בעוד שהם מדגישים: "רק חיילת אחת שתתה". עורך דינם: "הליך פיקודי לא הוגן". צה"ל: הם נתפסו בשעת מעשה

החיילים מכחישים, אילוסטרציה (חדשות 2)

ארבעה חיילים ששהו בערב השנה האזרחית בבסיס מפקדת חטיבה 188 ברמת הגולן בשבוע שעבר ירצו עונשי מחבוש, לאחר שנתפסו כשברשותם בקבוק בירה בודד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האירוע החל בשעת ערב מאוחרת, כשהחיילים הזמינו משלוח מזון ממסעדה סמוכה. רובם הזמינו ארוחות, ואילו חיילת נוספת הזמינה בקבוק בירה. החיילים ממפקדת החטיבה קיבלו את המשלוח בשער הכניסה, ואחד הקצינים שעברו במקום - שליש היחידה - הבחין בהם כשהם לטענתו שותים בירה והודיע להם כי יישפטו. הקצין טען כי ארבעתם שתו בירה ביום רביעי, בעוד רק חיילת אחת הודתה כי הזמינה ושתתה מהבקבוק.

החיילת שהודתה בשתייה נשפטה על ידי מפקדיה לשבעה ימי מחבוש, ואולם שלושת החיילים האחרים לא הודו - וביקשו להישפט בבית דין צבאי - אך סורבו על ידי הפרקליטות הצבאית. היום (ב') הם נקראו להגיע מרמת הגולן לבסיס קציעות שבדרום, כדי להישפט אצל מפקד חטיבה 188, שראה בחומרה את המקרה.

עו"ד גיל בנדל (יח"צ)

מפקד החטיבה שפט את שני החיילים ל-21 ימי מחבוש, ושלח את החיילת הנוספת ל-14 ימי מחבוש. בצעד יוצא דופן, החליטו החיילים לערער על ההחלטה בפני מפקד האוגדה, שיאלץ להכריע בסוגיה. החיילים טוענים כי מלבד זה שהם לא שתו, העונש הוא לא מידתי - שכן החיילת שהודתה קיבלה 7 ימי מחבוש, החיילת הנוספת 14 יום ואילו הם קיבלו שלושה שבועות בכלא. גורם צבאי הדגיש בתגובה כי העונש שניתן להם הוחמר כי "מדובר בחיילים שהתנהלותם אינם ראויה, וחלקם ביצעו שורה של עבירות קודם המקרה".

עו"ד גיל בנדל, המייצג את החיילים, מסר בתגובה: "ההליך הפיקודי והמשפטי בפרשה זו היה בלתי הוגן ובלתי מאוזן. החל מן העובדה שלא נערך בירור או תחקיר טרם הגשת התלונות והמשפט, דרך העובדה שהמתלונן ראה רק חיילת אחת מבין הארבעה עם בקבוק בו משקה אלכוהולי וכלה בעובדה שבגין אותה עבירה ממש, נענשו החיילים והחיילות בעונשים שונים ביותר ובלתי מידתיים. שלושת החיילים מתכוונים להגיש ערעור למפקד האוגדה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "שתיית אלכוהול במסגרת צבאית הינה עבירה שיש להוקיע מהשורש וצה"ל רואה זאת בחומרה. החיילים נתפסו בעת מעשה ע"י קצין ביחידה ונענשו בחומרה בהתאם לעבירה".

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv