20% יותר משתמטים: "כמו 2 חטיבות"

בצעד חריג הציגה המשטרה הצבאית את סיכום נתוני פעילותה במהלך שנת 2013 בהשוואה לקודמתה. מהנתונים ועלה כי בשנה האחרונה חלה עלייה משמעותית במספרם של המשתמטים והעריקים משירות ביטחון. "מספרם הכולל שווה לשתי חטיבות", ציינו בחיל. במקביל נרשמה ירידה בעבירות הקשורות בשימוש בסמים ובתאונות הדרכים

במשטרה הצבאית מציגים היום (ב') את סיכום פעילותם בשנה האחרונה, בהשוואה לנעשה בחיל אשתקד. הנתונים חושפים ירידה בתחומי הפשיעה השונים לצד נתונים מדאיגים הנוגעים להיקף ההשתמטות מצה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במשטרה הצבאית הציגו את העליייה המשמעותית שהתרחשה בשנה האחרונה בשיעור המשתמטים והעריקים משירות ביטחון שטופלו על ידי אנשיה. במהלך 2013 עמד מספר המשתמטים מצה"ל על 1,985, עלייה של 341 מהשנה הקודמת. במספר העריקים שהסתכם בשנה החולפת ב-2,873 חל גם כן זינוק של 262. משמעות המספרים הללו ניכרת בהיקפים: מספרם של העריקים והמשתמטים בצה"ל בשנה האחרונה שווה בגודלו לטענת המשטרה הצבאית, להיקפן של שתי חטיבות בצבא.

הצגת נתוני סיכום פעילות המשטרה הצבאית נחשבת לאירוע חריג. פרט לנתונים הנוגעים להיקף ההשתמטות, עולה כי בשנה האחרונה חלה ירידה במספר התיקים שנפתחו לעומת 2012.

"ירידה במספר התיקים", המשטרה הצבאית (חדשות 2)

כך למשל ב-2013 חלה ירידה במספר העבירות שבוצעו בצבא הנוגעות לסמים (1,248 לעומת 1,640 אשתקד), מספר תאונות הדרכים בהן היו מעורבים גורמים צבאיים ואף במספר התיקים הקשורים לגניבת כלי נשק.

יחד עם זאת חלה עלייה של 281 תיקים שנפתחו בנוגע לעבירות רכוש שבוצעו בצבא, ומספר עבירות המין נותר כמעט ללא שינוי (137 תיקים לעומת 135 אשתקד).

ירידה במספר האירועים במעברים באיו"ש 

מפקד המשטרה הצבאית, תא"ל גולן מימון, התייחס בהצגת הנתונים גם למעברים עליהם אמונה המשטרה הצבאית. לדבריו חלה ירידה משמעותית במספר התקריות בשנה האחרונה. ב-2013 דיווחו במשטרה הצבאית על 14,911 תפיסות ומניעת הברחות במעברים, זאת לעומת 20,582 שהתרחשו בשנת 2012.

בסרטון שהוצג על ידי המשטרה הצבאית, תועדה פעילותם של החיילים באחד מהמעברים באזור יהודה ושומרון לפני מספר חודשים. כדרך קבע, מאיישים גדודי המשטרה הצבאית את המעברים הללו מדי יום ומפקחים על הנעשה בהם. במקרה הזה, תפקודם של החיילים במעבר הוביל להצלת חיים.

לאחר שסיימו החיילים במעבר לבצע בידוק במספר כלי רכב, הגיע נהג אחר ונסע במהירות לעבר אחד מהם. הנהג האיץ במהירותו ועלה המדרכה. ואולם בזכות התדרוך וקור הרוח של החיילים במעבר, ניסיון הדריסה נכשל ואיש לא נפגע. הנהג הפוגע הצליח להימלט מהמקום ונלכד זמן מה לאחר מכן בזכות מידע מודיעיני שהתקבל בנושא.

"הסגירה אינה הרמטית, אך אפקטיבית"

תא"ל מימון שיבח את אנשי החיל על פועלם. "גדודי המעברים עוסקים בשמירה על ביטחונם של התושבים ושל חיילי צה"ל", אמר תא"ל מימון. "הם המהווים יום-יום את המחסום האחרון בגבולות המדינה. כדי לעמוד במשימה אנו נוקטים בפעולות משותפות עם משטרת ישראל ומג״ב. אמנם אין סגירה הרמטית, אך האפקטיביות מוחלטת".

באשר לנתוני הפשיעה בצה"ל, אמר תא"ל מימון כי "צה"ל הוא ראי החברה. ישנה ירידה במספר האירועים, אך חומרתם גבוהה יותר. צה"ל הינו צבא ערכי ומוסרי. ישנו עיסוק בשולי החברה, ונעשים מאמצים על מנת שהשוליים לא יתרחבו".

בהמשך התייחס תא"ל מימון גם לניסיונות להברחת נשק והעבירות הקשורות בכך בצה"ל ואמר כי "רמת התחכום גוברת והמוטיבציה להשיג נשק ואמצעי חבלה קיימת. מושקעים מאמצים גלויים וסמויים כדי למנוע זליגת אמל"ח מצה"ל החוצה. בשנה האחרונה, הייתה ירידה בכמות אבדן כלי הנשק בזכות אותן פעולות מניעה שנעשות בשיתוף עם המפקדים. בחלק מאירועי הפשיעה שבוצעו על ידי ארגוני הפשע נעשה שימוש באמצעי לחימה צה"ליים".