בתגובה לירי: צה"ל תקף ברצועה

שעות ספורות לאחר שרקטה שוגרה מעזה, צה"ל נגיב בירי טנקים ופגע בתשתית טרור בצפון הרצועה. שר הביטחון קיים הערכת מצב עם בכירי מערכת הביטחון. "אנו רואים בחמאס אחראי לירי", אמר גורם ביטחוני בכיר. "על הדרג המדיני להגיב בחומרה", אומרים ראשי רשויות בדרום

אותרה רקטה, ארכיון (רויטרס)

שוב אש בדרום: שמונה חודשים לאחר מבצע "צוק איתן" וזמן קצר לאחר צאת יום העצמאות, שוב אזעקות ואש בעוטף עזה. בעקבות שיגור רקטה לעבר הדרום הגיב צה"ל בירי טנקים לעבר שטח הרצועה. "צה"ל לא יאפשר כל ניסיון פגיעה בביטחון תושבי מדינת ישראל", נמסר מדובר צה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לאחר הירי, שר הביטחון משה יעלון קיים הערכת מצב עם בכירי מערכת הביטחון. ראשי הרשויות באזור לא נותרו אדישים וקראו לממשלה לפעול על מנת להבטיח את ביטחון התושבים. על פי המידע הקיים ככל הנראה מדובר בירי של רקטה אחת באזור בית חנון. הרקטה נחתה בשטח פתוח מבלי לגרום לנפגעים או לנזק.

לא מדובר בירי של חמאס אלא באחד הארגונים האחרים ברצועה, כשעדיין לא ברור איזה ארגון בדיוק עומד מאחורי הירי. חמאס העביר מסרים בעניין לישראל, במטרה להבהיר כי לא הוא עומד מאחורי ההסלמה. בחמאס גם החלו בפעילות של חיפוש אחר היורים, ומניעת מקרים דומים, כך לטענתם.

גורם ביטחוני: "גם אם לא ירה בעצמו, חמאס אחראי על הירי"

התקיפה הצבאית שבוצעה לאחר הירי הייתה לעבר עמדה בבית חנון ממנה, על פי ההערכות, נורתה הרקטה. מדובר בעמדה שלרוב משמשת את הארגונים ברצועה לתצפיות לעבר ישראל, שכן מדובר בנקודה הקרובה ביותר לשדרות - פחות מקילומטר אווירי.

גורם ביטחוני בכיר אמר הלילה: "אנו רואים בחמאס אחראי לירי, ומצפים ממנו לאכוף את הסדר בשטחו. חמאס הוא הריבון בשטח וצריך לדאוג שיהיה שקט, אם לא הוא יישא באחריות. לא נקבל מצב של טפטוף כזה או אחר של גורמים כאלו או אחרים". מחר לא ייצאו מתפללים מרצועת עזה לירושלים, שתוכננו לצאת. במוצ"ש תיעשה הערכת מצב מחודשת.

"מצפים ממערכת הביטחון לפעול לשמירה על השקט"

תושבי הדרום חוששים באופן מובן מחזרת שגרה של "טפטופי" ירי ובעקבותיהם תקיפות מדודות של צה"ל בעזה. "אנו מצפים מהדרג המדיני להורות על תגובה חמורה ומשמעותית על ירי זה ועל כל נפילה שתתרחש בעתיד על מנת להעביר מסר ברור לצד הפלסטיני כי מדינת ישראל ותושביה לא יסבלו טפטופי ירי, כפי שהבטיחה הממשלה בסיום מבצע 'צוק איתן'", הצהיר תמיר עידאן, ראש המועצה האזורית שדות נגב בעקבות הירי לעבר הדרום.

חשש מ"טפטופים", ארכיון (רויטרס)
"בלי קשר לזהות היורים אנחנו מצפים ממערכת הביטחון לפעול לשמירה על השקט", קרא עמיתו, ראש המועצה האזורית שער הנגב, אלון שוסטר. "אני קורא לממשלה המתגבשת לראות במסלול המדיני והדיפלומטי ערוץ חיוני למניעת הסלמה באזור. אין לראות ב'פינג פונג' הצבאי את הכלי היחיד. שיפור הביטחון בגבול עזה יוכל להיות ממומש גם באמצעים הדיפלומטיים והמדיניים".

ח"כ חיים ילין (יש עתיד), לשעבר ראש המועצה האזורית אשכול אמר: "עבור תושבי עוטף עזה העוטפים את מדינת ישראל, יום העצמאות ה-67 הוא עדיין יום ללא תקווה. ממשלת ישראל חייבת לפעול ביד קשה כנגד הטרור ובמקביל לפעול מדינית כדי להגיע להסדר שיהיה בו אופק של שקט וביטחון".

״אם אכן מדובר ברקטה שנורתה לעבר ישראל הרי שמדובר באירוע חמור ביותר ועל ישראל החובה להגיב בכל העוצמה על מנת שהאירוע הזה לא יהפוך שוב לרצף טפטופים שיפגעו בשגרת החיים ובביטחון תושבי הדרום", הדגיש השר אורי אריאל. "על החמאס להבין שעל כל רקטה שנורית מהרצועה התגובה תהיה כואבת שבעתיים״.