הותר לפרסום: נעצרו 14 חשודים בפיגוע בבת ים

שב"כ חשף את מבצעי הפיגוע באוטובוס של חברת דן שבו נפצע קל חבלן משטרתי. בסיוע כוחות צבא ומשטרה נעצרו 4 פעילי ג'יהאד אסלאמי מבית לחם. בנוסף, נעצרו 10 חשודים נוספים הקשורים לפעילות תשתית הטרור ובהם בדואים אזרחי ישראל. מפקד אוגדת איו"ש: "נמנעו פיגועים נוספים"

האוטובוס בבת ים (אילן לילוש)

כשבוע וחצי לאחר הפיגוע באוטובוס בבת ים, שבו נפגע קל חבלן של המשטרה בפיצוץ מטען, הותר לפרסום כי השב"כ, בסיוע צה"ל והמשטרה, עצרו 14 חשודים במעורבות בפיגוע. ארבעה מהעצורים הם חברי תשתית טרור של הג'יהאד האסלאמי מבית לחם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הודעת שירות הביטחון הכללי, פעילי התשתית המרכזיים שנעצרו הם שחאדה מחמד שחאדה תעמרי, בן 24 וחמדי מחמד שחאדה תעמרי, בן 22. יחד עמם נעצרו גם סאמי עומר סאמי הרימי , בן 20, שעבד עד לפני מספר חודשים במסעדת אבולעפיה ביפו. עצור נוסף הוא יוסף נאצר יוסף סלאמה , בן 23. כמו כן נעצרו עשרה חשודים נוספים הקשורים לפעילות התשתית.

ראש הממשלה נתניהו שיבח את כוחות שב"כ, צה"ל והמשטרה על הפעולה. "מדובר בהוכחה נוספת למעורבות ישירה של אנשי הרשות הפלסטינית בטרור", אמר. "הגיע הזמן שאבו מאזן יפסיק לחגוג עם רוצחים משוחררים ויוביל את עמו לדרך השלום".‬

מפקד אוגדת איו"ש, תא"ל תמיר ידעי, אמר: "כוח מחטיבת 'עציון' נכנס למקום שבו הוערך שיוצר המטען. הנחת העבודה היא שהפעולה מנעה פיגועים נוספים".

כשנשאל האם החוליה הייתה מוכרת לצה"ל, השיב בשלילה. "לא הייתה התרעה ספציפית", אמר, והוסיף כי ההערכה לגבי האזרח הישראלי שנעצר היא שהוא לא היה חלק מתשתית הטרור, אך "החקירה בעניין עדיין מתנהלת".

"נמנעו פיגועים נוספים". תא"ל ידעי (חדשות 2)

המטען: 2 ק"ג חומר נפץ, מסמרים, ברגים ומערכת הפעלה סלולרית

מחקירתם של החשודים עלה כי בחודשים האחרונים גמלה בליבם ההחלטה לבצע פיגוע בישראל. המטען, על כלל מרכיביו, הוכן בידי האחים חמדי ושחאדה תעמרי ויוסף סלאמה. בשב"כ אומרים כי הם השתמשו לשם כך ב-2 ק"ג חומר נפץ מאולתר, במסמרים, בברגים ובמערכת הפעלה שהוצמדה למכשיר סלולרי - לצורך הפעלה מרחוק.

עוד צוין, כי המטען נמסר לידי סאמי הרימי, מוסווה בתוך תיק יד שחור, שעמו נסע בבוקר האירוע לאזור דרום הר חברון, משם חדר עם שב"חים נוספים דרך פרצה בגדר ההפרדה באזור אשכולות.

 

חלקי המתכת במטען (שב"כ)

הרימי עלה על רכבו של בדואי, אזרח ישראלי, שהסיע אותו לבקשתו לאזור יפו. לאחר שהתפלל במסגד, הוא עלה על אוטובוס "דן" בקו 240, הניח את המטען במרכזו, ירד בתחנה וכעבור מספר דקות התקשר לטלפון הסלולרי שהיה צמוד למטען והפעילו.

המטען התפוצץ אחרי שהנוסעים ירדו (רויטרס)

הנהג: "אחד הנוסעים ראה חוטים"

האירוע התרחש בצומת הרחובות כצנלסון ומבצע סיני בבת ים. אדם אחד נפגע קל בפיצוץ המטען. מתברר כי תיק שהוגדר חשוד והושאר באוטובוס הביא את נהג הרכב להזעיק את כוחות המשטרה. שניות ספורות לאחר שהנוסעים פונו מן האוטובוס - אירע הפיצוץ. הזירה נסגרה לתנועה.

הפיצוץ אירע סמוך לשעה 14:30. הנוסעים הבחינו בתיק והסבו את תשומת לב הנהג לחפץ החשוד. למקום הוזעק חבלן משטרתי כדי לטפל בתיק. נהג האוטובוס, מיכאל יוגר, מסר עדות במשטרה וסיפר כי היה האחרון לצאת מהאוטובוס. לדבריו, "התיק היה שחור וגדול ואחד הנוסעים ראה בו חוטים. מהר מאוד הורדתי את הנוסעים".

מפקד מרחב איילון, ניצב-משנה נתן בוזנה, שיבח את הנהג על פעולתו. "הוא פעל כראוי ופינה את יושבי האוטובוס. לכשהגיעו הנוסעים למרחק של כ-15 מטרים לערך - אירוע הפיצוץ העז".