אם זועמת: "צה"ל שלח התראת מעצר לבתי המשותקת"

שמחה שמואלי, בת 17 מהצפון, סובלת משיתוק מוחין ומרותקת לכיסא גלגלים. היא זקוקה לסיוע כמעט בכל פעולה ובני משפחתה מטפלים בה יומם וליל. היום היא קיבלה צו התראה לפני מעצר, לאחר שלא התייצבה לשני זימונים. אמה טוענת כי סיפקה את כל המסמכים המעידים על מצבה, אך ללא הועיל: "זה פשוט אבסורד, שמישהו יקבל אחריות"

התראה לפני מעצר. שמחה שמואלי (עילית שמואלי)

עילית שמואלי, תושבת יישוב בגליל התחתון, נדהמה לגלות היום (ה') בתיבת הדואר צו התראה לפני מעצר מטעם צה"ל לבתה שמחה בת ה-17, שסובלת משיתוק מוחין ומוכרת כבעלת אחוזי נכות גבוהים. לדבריה, היא סיפקה לשלטונות הצבא את כל המסמכים הדרושים, ואף דאגה לטלפן ללשכת הגיוס כדי לוודא שאכן הגיעו. עוד טענה, כי בתה השנייה שמשרתת בצה"ל קיבלה הת"ש 7 (זכאית ללינה ביתית בכל ימות השבוע) עקב מצבה הרפואי של אחותה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"צו התייצבות לצבא לשמחה שלי לפני מעצר", פרסמה האם את דבר קבלת הצו בעמוד הפייסבוק שלה. "מי רוצה לבוא אלינו, לגייס אותה, להאכיל אותה ולטפל בה?".

בשיחה עם חדשות 2 Online, הביעה עילית את כעסה: "זה פשוט אבסורד. סיפקתי לצה"ל מכתב רפואי עדכני, דוח סיעודי-תפקודי ואישור על המצב בבית". היא סיפרה על מצבה של בתה: "שמחה נולדה בחודש החמישי עם שיתוק מוחין במשקל 496 גרם. היא מרותקת לכיסא גלגלים ומשותקת לחלוטין". לדברי אמה, היא סובלת מליקויים קשים בדיבור ואף זקוקה לעזרה באכילה.

"פשוט אבסורד". צו ההתראה (עילית שמואלי)

"אחרי הצו הראשון", הוסיפה עילית, "הגיע הצו השני שקורא לה להתייצב". היא סיפרה כי וידאה כי המסמכים אכן התקבלו בלשכת הגיוס. "אמרו שזה בטיפול ושאמתין לתשובה".

אלא שלדבריה התשובה לא הגיעה, אך צו ההתראה לפני מעצר דווקא כן. "גם ככה לגדל ילד נכה זה לא קל", זעמה. "עכשיו אני צריכה לקבל גם צו כזה? בצה"ל לא מחוברים למידע של משרד הפנים? איך זה קורה? אני רוצה שמישהו יקבל את האחריות על זה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בניגוד לטענות, לאחר בדיקה מול גורמי הגיוס - לא מוכרות הפניות המוצגות. הנושא הובא לידיעת הגורמים הרלוונטיים והוא יטופל במישרין מול הפונה".‬

לפני מספר שבועות פורסם בחדשות 2 Online סיפורו של ר', בן 17, הלוקה באוטיזם. גם הוא, בדומה לשמחה, קיבל צו התראה לפני מעצר לאחר שלא התייצב לצו ראשון בלשכת הגיוס - זאת למרות שמשפחתו טוענת כי דאגה לספק לצבא את כל האישורים הדרושים. מצה"ל נמסר אז כי "הליך שחרורו מחובת ההתייצבות בלשכת הגיוס יוסדר אל מול המשפחה במישרין".