שרון לחיילי המוצב: "אוציא אתכם"

בשנת 2012, בציון 39 שנים למלחמת יום כיפור, נחשפו הקלטות מימי המלחמה. חייל מילואים, שהיה טכנאי קול במקצועו תיעד בין היתר את מצוקת הלוחמים במעוזי התעלה ואת ניסיונותיו של מפקד האוגדה אריאל שרון להרגיע את החיילים. כך זה נשמע

בשנת 2012 נחשפו הקלטות מימי מלחמת יום כיפור, ובהן נשמע האלוף אריאל שרון כשהוא מבטיח לחיילים הלכודים במוצב: "אני מתכוון לעשות כל מאמץ להוציא אתכם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההקלטות נולדו כשאבי יפה נקרא בשנת 1973 לבצע שירות מילואים. אז הוא היה טכנאי הקלטות צעיר שלקח איתו כמו לכל מילואים מיקרופונים, ולא תיאר איזה פסקול הוא יקליט בתעלה. בתור קשר מעוז פורקן הוא הציב מיקרופון אחד בחמ"ל, ויצא החוצה. בחוץ בין שקי החול מיקם שני מיקרופונים נוספים. ההקלטות קלטו את הווי המעוז, את המלחמה ואת הקריאות הנואשות לעזרה.

"ממש שמעו בקשר את אחד החיילים נהרג, כשהמצרים פרצו עם להביורים לתוך המוצב ושרפו אותו. הוא צעק הם שורפים אותי. אריק שרון שמע את זה", הוא סיפר. שרון הקשיב לרשת הקשר של המוצבים, הרגיע, קיבל מידע ופעל לפיו.

חודשים אחרי המלחמה יצר יפה קשר עם שרון, שהתעקש שניתן היה לחלץ את חיילי המעוזים. יפה אמר שההאזנה מקלה על הטראומה של המלחמה. בהקלטות עצמן יש שילוב מדהים של מהדורות החדשות שהביאו חדשות רעות משתי החזיתות, לצד ניסיון של החיילים לעודד את עצמם בשירת "מוכרחים להיות שמח".