ירידה משמעותית במספר המתאבדים בצה"ל

במהלך שנת 2013 שמו קץ לחייהם שבעה חיילים, לעומת 14 בשנת 2012. בצה"ל טוענים כי מדובר בנתון הנמוך ביותר מזה 30 שנים ובירידה של 75% במקרי ההתאבדות בארבע השנים האחרונות. אכ"א: "פעילות המפקדים הובילה לשינוי"

ירידה משמעותית במספר המתאבדים. ארכיון (דובר צה"ל)

עם תחילת שנת 2014, צה"ל מציג ירידה דרמטית במספר המתאבדים במהלך השירות הצבאי. לפי הנתונים שהוצגו, בשנת 2013 שמו קץ לחייהם שבעה חיילים, בהשוואה ל-14 בשנת 2012. לטענת גורמים בצבא, מדובר בנתון הנמוך ביותר מזה יותר משלושה עשורים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עוד עולה מהנתונים כי 95% מהמתאבדים הם בנים ו-5% הן בנות. בנוסף, 40% מהמתאבדים עושים זאת בשנה הראשונה לשירותם בצבא.

ראשת מינהל נפגעים באגף כוח האדם בצה"ל, אלוף-משנה יפה מור, ציינה כי שבעת מקרי ההתאבדות השנה היו ללא קשר ישיר לשירותם הצבאי. למסקנה זו הגיעו בצה"ל לאחר בחינת כל המקרים וסיום חקירת מצ"ח בעניין. בתוך ארבע שנים הציג צה"ל ירידה של 75% במקרי ההתאבדות בצבא.

הפחתה של 75% במקרי ההתאבדות (חדשות 2)

לטענת ראש המטה של אגף כוח האדם בצה"ל, תת-אלוף משה אלוש, הסיבה המרכזית לצמצום בנתוני ההתאבדות נעוצה במפקדים. לדבריו הובילה לשינוי תשומת לב גבוהה יותר והקפדה על שיחות עם החיילים של סגלי הפיקוד. בנוסף התבצע מעקב מתמשך אחר גילוי של סימני המצוקה של החיילים.

בצה"ל מובילים כבר מספר שנים תכנית לצמצום מספר המתאבדים הנקראת "בחירה בחיים". עיקרי הפעילות הן הקמת מערכת ממוכנת המאפשרת למפקד לקבל מידע היסטורי על החייל לאורך שירותו הצבאי ואיתור מצוקות מבעוד מועד.

נתונים מעודדים גם במספר מקרי המוות בתאונות אימונים ודרכים

בין היתר, מאפשרת המערכת את הגברת מעורבותם של המפקדים גם טרם הגיוס, צמצום זמינות לנשק וקיום ועדות פרט תקופתיות עם כלל הגורמים המטפלים ביחידה.

נתוני הצבא (חדשות 2)

יחד עם זאת, בצבא מציגים גם נתונים על נפגעים בתאונות אימונים ודרכים. את השנה החולפת סיים הצבא ללא הרוגים בתאונות אימונים לעומת שני הרוגים בשנת 2012. בתאונות דרכים המצב שונה, כשהשנה חלה עלייה עם 14 הרוגים בתאונות דררכים לעומת שמונה בשנת 2012.

באכ"א מציינים כי כל ההרוגים השנה בתאונות דרכים היו במסגרת חופשה וללא שימוש ברכב צבאי, ובכל זאת בצה"ל עדיין מקיימים מערכי הסברה ביחידות ולחיילים לנהיגה זהירה והסכנה שבשתיית אלכוהול במהלך הבילוי. אמש, במהלך ליל השנה, האזרחית החדשה ערכה המשטרה הצבאית מבצע במקומות הבילוי ונצערו עשרות חיילים שבמהלך חופשתם נהגו תחת השפעת אלכוהול ואלה יובאו בפני שופט צבאי.