בפעם השלישית: 26 המחבלים הפלסטינים שוחררו לשטחי הרשות

26 המחבלים שוחררו לגדה המערבית ולרצועת עזה כחלק מהפעימה השלישית במסגרת המשא ומתן עם הפלסטינים. עשרות בני אדם חגגו את שחרורם של האסירים. אביה של רות פוגל ז"ל: "עדים לשפל המדרגה"

חוגגים בעזה. ארכיון (רויטרס)

הפעימה השלישית יצאה לדרך: אחרי המחאה והחלטת בג"ץ לדחות את עתירתן של המשפחות השכולות, האסירים הביטחוניים שוחררו הלילה (ב') לרצועת עזה ולגדה המערבית - את רגעי השחרור העברנו כאן בשידור חי בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שמונת האסירים, שלא ריצו את עונש מאסרם בכלא עופר, הגיעו לנקודות השחרור כבר בשעות הערב המוקדמות. חמישה מהאסירים הללו שוחררו למזרח ירושלים, ושלושה אסירים נוספים שוחררו לעזה דרך מחסום ארז - שם התקבלו בחגיגות.

עוד 18 אסירים נוספים יצאו מכלא עופר וחצו את מחסום ביתוניא לכיוון הגדה המערבית. כאשר הגיעו לשטחי הרשות הפלסטינית, עשרות בני אדם המתינו להם עם שחרורם וחגגו עמם את היציאה מהכלא הישראלי. בסופו של מבצע השחרור, יצאו 26 מחבלים לחופשי.

"רשמתי תאריך לידה מחדש, ואצלי זה יום מקודש", סיפר הערב יוסף עפאנה, אחיו של מוחמד, רוצחה של שרה שרון ז"ל שמשתחרר אחרי 20 שנה בכלא. "הוא הנשמה שלי. גדלנו יחד, חיינו יחד. מה שהוא עשה, על בטוח הוא לא הצטער, אבל הוא הצטער על החיים שלו שנפלו, 20,22 שנים".

"כל בן אדם שעושה מעשה כזה לא מתחרט", הבהיר מוחמד יעקוב, בנו של רמאדן יעקוב, רוצחה של שרון. "אנחנו לא מתחרטים על שום דבר שעשינו, אנחנו מגנים על דבר ששייך לנו. זה לא עניין של חף מפשע או לא. גם כשיורים בנו הורגים חפים מפשע".

המשפחות השכולות הפגינו (חדשות 2)

המשפחות השכולות מחו: "עדים לשפל המדרגה"

אמש הפגינו המשפחות השכולות בשער יפו בירושלים, מול ביתו של אחד המחבלים המשוחררים. "באנו היום, הנציגים של העם כולו, כדי לומר די לירידה המוסרית הנוראה שמדינה עצמאית ריבונית בארצה, שזכתה לאחד את ירושלים, מודיעה לעולם כולו שהיא משחררת רוצחים", נאם במהלך ההפגנה הרב יהודה בן ישי, אביה של רותי פוגל ז"ל, שנרצחה באיתמר.

"אנחנו עדים היום לשפל המדרגה", קרא, "צריך להכריז על תענית ציבור, להתאבל. אנחנו רואים מאחורינו בית מקושט בשביל אלו שחוזרים, ואנחנו מתאבלים. אנחנו קוראים מכאן לממשלת ישראל להתעשת ולהפסיק את התהליך".

חגיגות בגדה, ארכיון (AP)

מוקדם יותר טרם צאתה של הפעימה השלישית לדרך, הבהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו למזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כי בשחרור המחבלים בפעם הבאה, לא ישוחררו אסירים בעלי תעודת זהות ישראלית - זאת בניגוד לדרישת הפלסטינים.

נתניהו הורה לשב"כ ולשב"ס לגבש רשימה של מחבלים פלסטינים מהשטחים כדי למלא את המכסה של הקבוצה שתשוחרר בפעימה הרביעית, 26 אסירים במספר, שאף אחד מהם אינו ערבי אזרח ישראל.