נערכים לחגיגות בגדה: "לא מתחרטים"

הפעימה השלישית עומדת לצאת לדרך ובגדה נערכים עם דגלים וצהלולים לקראת הגעתם של האסירים הפלסטינים הביתה. "אנו מגנים על מה ששייך לנו", קרא אחיו של אחד האסירים. בתו של נרצח: "מתביישת בהנהגה"

דגלים, רמקולים וצהלולי חגיגות - כך נערכים היום (ג') בגדה לשחרורם של 26 האסירים במסגרת הפעימה השלישית. "אנחנו לא מתחרטים על שום דבר שעשינו, אנחנו מגנים על דבר ששייך לנו", קרא בנו של רמאדן יעקוב, רוצחה של שרה שרון ז"ל, שייצא היום לחופשי אחרי 20 שנה בכלא בישראל.

"זה לא עניין של חף מפשע או לא, גם כשיורים בנו הורגים חפים מפשע", טען הבן. יוסף עפאנה, אחיו של הרוצח שמשתחרר מתקשה להכיל את השמחה. "רשמתי תאריך לידה מחדש, ואצלי זה יום מקודש", אמר עפאנה, "הוא הנשמה שלי. גדלנו יחד, חיינו יחד. מה שהוא עשה, על בטוח הוא לא הצטער, אבל הוא הצטער על החיים שלו שנפלו, 20,22 שנים".

אל מול קריאות השמחה בגדה, אחיו של אליהו ז"ל שנרצח בירושלים בשנת 1992, נושא עמו את הכאב. "בכל שחרור לקחתי את העיתונות ועקבתי וגיליתי שלא שיחררו אותו", אמר לחדשות 2 האח השכול. "זה אדם ששחט יהודים, ואחרי כל המצב הזה שהוא הביא אותנו, שהוא ישתחרר חופשי ואנחנו נמשיך לסבול? אני לא מבין".

"אני מתביישת בהנהגה", אמרה לאה פדרינג, בתו של מוריס אדרי ז"ל שנרצח בנתניה בשנת 1993. "כולם מרגישים ככה. אין ערך לחיי אדם. הממשלה לא טרחה ליידע אותנו בכלל, אני גיליתי את זה בפייסבוק".

שחרור האסירים בפעימה השנייה, ארכיון (חדשות 2)

"מבקש סליחה על המצב שהגענו אליו"

ככל שמתקדמים בסבבי השחרור, כך הופך המיקום הגיאוגרפי של האסירים קרוב יותר. שלושה אסירים מגיעים ממחנה הפליטים קלנדיה שליד ירושלים, עוד חמישה הם תושבי ישראל, אנשי מזרח ירושלים.

בסבב השחרור הבא האחרון דובר על כך כי ערבים ישראלים, אזרחי ישראל שרצחו ישראלים ישתחררו מהכלא. "אנחנו חיים במדינת פלסטין", טען נידאל שקראת, שקרוב משפחתו, תושב מזרח ירושלים, אמור להשתחרר מהכלא. "אנחנו פלסטינים לפני שאנחנו ישראלים, אבל הם לחצו עלינו שנהפוך לישראלים, חילקו לנו תעודות זהות ישראליות, אבל אנחנו לא ישראלים".

לקראת סיום, העביר דרכנו יוסף עפאנה מסר למשפחת הנרצחת. אם תרצו, שביב של אופטימיות ביום שעבור רבים הוא קשה מנשוא. "אני מצדי מצטער ולוחץ להם יד", אמר עפאנה. "אני מבקש סליחה על המצב שהגענו אליו. יהודי, ערבי, מה זה יהודי וערבי? אנחנו בני אדם".