ראש עיריית שדרות: "אנחנו דרוכים, לא נהיה הפקר"

לילה מתוח אך שקט עבר על תושבי עוטף עזה אחרי פיגוע הירי והתקיפה של צה"ל אתמול. "אנחנו יודעים שהמצב יכול להידרדר", אמר ראש עיריית שדרות, ששיבח את התגובה הישראלית: "אנחנו שמחים על הנחרצות". הקבינט המדיני-בטחוני יתכנס היום בירושלים וידון במצב

מתיחות בגבול (רויטרס)

דריכות רבה בדרום לאחר יום סוער: לא נרשמו אירועים חריגים בשעות הלילה בגבול רצועת עזה, אך תושבי הדרום חוששים מהסלמה. "אנחנו יודעים שהמצב יכול להידרדר. אנחנו מתנהלים כרגיל אבל בדריכות מסוימת", אמר ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, בריאיון לחדשות 2 הבוקר (ד').

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"שדרות קרובה לעזה, אז כמובן שיש סיכון", הוסיף דוידי, שמיהר לסייג את דבריו: "ההנחה שלנו היא שלא הולכים לכיוון של הסלמה". דוידי הודה לצה"ל ולראש הממשלה נתניהו על התגובה: "אנחנו שמחים על הנחרצות שלהם. האזור הזה לא יהיה הפקר לפלסטינים או לטרוריסטים".

ראש עיריית שדרות הדגיש כי הצבא הורה לחקלאים שלא להתקרב היום לגדר, על רקע פיגוע הירי אתמול בו נהרג עובד מערכת הביטחון, סלאח אבו אלטיף בן ה-22: "עדיין אין חזרה לשגרה מהבחינה הזו". אתמול בשעות הערב הצבא החליט להעלות את הכוננות בגבול הרצועה. "הכוחות בשטח נמצאים במוכנות גבוהה ומוכנים לכל תרחיש שעלול להתפתח", הבהיר גורם צבאי. "הגבנו בגל תקיפות, ואנחנו שוקלים עכשיו את הצעדים הבאים".

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לכנס היום את הקבינט המדיני-ביטחוני על מנת לדון במצב ובעלייה באירועי הטרור בתקופה האחרונה. 

אלון דוידי, ראש עיריית שדרות (Edi Israel/Flash90)

אלקין: מתנגד לשחרור האסירים בעת הזו

סגן שר החוץ, זאב אלקין, הגיב הבוקר על האירועים הביטחוניים האחרונים: "המצב יכול להתלקח מהר מאוד. כל תגובה גוררת תגובה קשה. הייתה תגובה ישראלית קשה על ההרג אתמול, ובצדק". אלקין הדגיש כי התקיפה חיונית, אם מדינת ישראל אינה רוצה "לחזור למצב של לפני שש שנים, אז הקסאמים היו לגיטימיים".

"חשוב להגיב ביד קשה על כל פעולה, כפי שנעשה הפעם", הצהיר סגן השר, שקרא לממשלה לבטל או לדחות את שחרור האסירים המתוכנן: "אני הייתי נגד השחרור מלכתחילה - לדעתי זה צעד לא נכון, והייתי שמח אם הממשלה הייתה עוצרת או מעכבת את השחרור של האסירים בעת הזו".

"הרשות הפלסטינית לא יכולה להגיד שהיא לא קשורה למצב ולמה שקורה - ההסתה בחינוך ובתקשורת לא נפסקה", נימק אלקין את דרישתו להקפאת שחרור הרוצחים המתוכנן במסגרת המו"מ. "אם איש ביטחון פלסטיני מקבל פחות ממחבל, זה אומר שהמסר לנוער הוא שמשתלם להיות מחבל".

"חייבים להגיב ביד חזקה". אלקין (רויטרס)

אתמול תקף צה"ל יעדים ברצועה

אמש בשעות הערב תקף צה"ל שישה יעדים ברצועה מהאוויר ומהקרקע באמצעות טנקים וכוחות חיל רגלים. לפי דיווחי הפלסטינים, בתקיפות נהרגו שני בני אדם, בהם ילדה בת 4. לדברי הגורם, התגובה הצבאית נועדה להעביר מסר חד משמעי, אך עם זאת הבהיר: "אנחנו רוצים להכיל את האירוע, ולא לדרדר אותו". עם זאת, מפקד אוגדת עזה העביר הערב מסר מרגיע לראשי הרשויות בדרום. הוא העריך בפניהם כי סבב ההסלמה מאחורינו והנחה לקיים שגרת חיים כרגיל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו כתב אמש בעמוד הפייסבוק שלו: "אני לא מציע לאף אחד לנסות אותנו. מי שניסה אותנו - חטף. מי שינסה אותנו - יחטוף".

במקביל למתרחש בעזה, אירעו אמש שני אירועי יידויי אבנים ליד היישוב אורנית. בתקרית אחת נפצע נהג אוטובוס כבן 51 באורח קל מזריקת אבנים לעבר האוטובוס ליד היישוב. חובשים ופרמדיקים של מגן דוד אדום העניקו לו טיפול רפואי ראשוני במקום ופינו אותו לבית החולים בילינסון בפתח תקווה. מדובר באוטובוס של חברת "אפיקים" שעשה דרכו מעמנואל לבני ברק.

רכב נוסף נרגם אף הוא באבנים בכביש בין עלי זהב לאורנית. בתוך הרכב הפרטי ישבו נהג הרכב וחברו. שניהם נפצעו קל מאבנים. אחד מהם בשנות ה-30 לחייו והשני בשנות ה-40. נהג הרכב נפצע באורח קל אף הוא, וצוותים של מגן דוד אדום הוזעקו לזירת האירוע.