כוננות בדרום: "לא רוצים לדרדר את המצב, אך נערכים להסלמה"

אחרי גל תקיפות ברצועת עזה בעקבות הרג אזרח ישראלי, גורם צבאי מבהיר כי אין כוונה לדרדר את המצב. עם זאת הבהיר: "הכוחות בשטח בכוננות גבוהה, מוכנים לכל תרחיש". דובר חמאס: "התקיפות של צה"ל - פשע פחדני"

אחרי גל התקיפות הערב (ג') ברצועת עזה בעקבות הפיגוע שגבה את חייו של עובד משרד הביטחון, גורם צבאי מבהיר כי אין כוונה לדרדר את המצב, אך מנגד נערכים בצה"ל גם לאפשרות של הסלמה. הכוננות באזור הועלתה מחשש לתגובה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כחלק מהגברת הכוננות, ראשי הרשויות בדרום תודרכו והחקלאים אינם מורשים להיכנס לשדות הסמוכים לגדר המערכת. "הכוחות בשטח נמצאים במוכנות גבוהה ומוכנים לכל תרחיש שעלול להתפתח", הבהיר הגורם הצבאי. "הגבנו בגל תקיפות, ואנחנו שוקלים עכשיו את הצעדים הבאים".

בשעות הערב תקף צה"ל שישה יעדים ברצועה מהאוויר ומהקרקע באמצעות טנקים וכוחות חיל רגלים. לפי דיווחי הפלסטינים, בתקיפות נהרגו שני בני אדם, בהם ילדה בת 4. לדברי הגורם, התגובה הצבאית נועדה להעביר מסר חד משמעי, אך עם זאת הבהיר: "אנחנו רוצים להכיל את האירוע, ולא לדרדר אותו".

עם זאת, מפקד אוגדת עזה העביר הערב מסר מרגיע לראשי הרשויות בדרום. הוא העריך בפניהם כי סבב ההסלמה מאחורינו והנחה לקיים שגרת חיים כרגיל. כך אישר הופעה רבת משתתפים באזור, ואף קרא שלא לבטל את הלימודים מחר.

פרס: "חמאס משחק באש"

דובר חמאס סאמי אבו זוהרי גינה את תקיפות צה"ל ברצועה וכינה אותן "פשע פחדני". אבו זוהרי הצהיר כי איומים ותקיפות לא "עצרו את לוחמי ההתנגדות הפלסטיניים מלבצע את חובתם".

תוצאות התקיפה בעזה (רויטרס)

"עזה וחמאס אתם משחקים באש", הזהיר נשיא המדינה שמעון פרס בתגובה לאירועים. "בלי עזרה מבחוץ לא תוכלו להתקיים - והעזרה תיפסק אם תמשיכו להרוג אנשים חפים מפשע. אנחנו את הביטחון שלנו נבטיח".

הנשיא הזכיר כי עזה אינה תחת כיבוש וציין: "אם היא חושבת שהעולם יוסיף לתמוך בה ולגרום לקורבנות - היא טועה".

העובד מת מפצעיו בביה"ח (רוני מרדכי, חדשות 2)

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון גינה את שפיכות הדמים ברצועת עזה משני הצדדים. "יש לשמר את הפסקת האש משנת 2012 ולנהוג באיפוק מירבי כדי למנוע סבב נוסף של אלימות", מסר באן. 

מוקדם יותר הבהיר שר הביטון משה (בוגי) יעלון כי ישראל לא תאפשר את שיבוש החיים בדרום. "נגיב באופן תקיף וכואב על פגיעה בריבונות שלנו ופגיעה באזרחינו וחיילינו", אמר.

"אם לא יהיה שקט בישראל, לא יהיה שקט גם בעזה", הוסיף שר הביטחון. "למרות הקושי להתמודד עם אדם בודד ומוסת שמחליט לרצוח יהודים, נפעל ביד תקיפה ובדרכים שונות כדי לפגוע בכל מי שמנסה להוציא לפועל פיגועים".