נחל עוז: אזעקה לחיילים בלבד

תושבי הקיבוץ נחל עוז בעוטף עזה אינם מקבלים התרעות על ירי טילים ופצצות מרגמה מכיוון הרצועה. לטענתם, החיילים השוהים בבסיס סמוך דווקא מקבלים התרעה על הירי, ובקיבוץ חוששים מפגיעות ישירות וחשים חשופים. מדובר צה"ל נמסר: "הגדרת מצב כוננות ביישוב אזרחי מתקבלת בהתאם להערכות מצב ושיקולים נוספים"

הירי מרצועת עזה אמנם נחלש, א לא פסק - ובקיבוץ נחל עוז חשים חשופים: בעוד החיילים בבסיס הצבאי הסמוך מקבלים התרעה על טילים ופצצות מרגמה מהרצועה, תושבי הקיבוץ אינם זוכים לאזעקה דומה שיכולה להציל את חייהם. בשל כך, מוחים התושבים על מה שהם מגדירים "יחס מפלה שעלול לסכן חיים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מאז מבצע "עמוד ענן" בשנת 2012, נמשך הירי לעבר יישובי עוטף עזה, אך בהיקפים נמוכים באופן משמעותי. קיבוץ נחל עוז הוא סמוך גדר, קרוב מאוד לגבול רצועת עזה. בצמוד אליו, מרחק של 200-300 מטרים בסיס צבאי, שמטרתו להגן על תושבי האזור.

כעת מתברר שבחלק מאירועי הירי האחרונים, החיילים מקבלים התרעה בעת נפילת פצמ"ר. בנוסף החיילים מונחים להיכנס למרחבים המוגנים כדי לא להיפגע. בניגוד אליהם, התושבים המתגוררים בקיבוץ במרחק מאות מטרים מהם, לא מקבלים התרעה דומה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "הגדרת מצב כוננות ביישוב אזרחי מתקבלת בהתאם להערכות מצב ושיקולים נוספים, שבמרכזם עומדת השמירה על ביטחון התושבים, לצד קיום שגרת חיים תקינה ככל שניתן".