אחרי ניסיון הפיגוע: מצוד אחר החשוד בהנחת המטען

שעות אחרי פיצוץ המטען באוטובוס בבת ים, עדיין לא נעצר חשוד במעשה. המשטרה ממשיכה במצוד ומספר כבישים נחסמו. במקביל, במערכת הביטחון לא צופים הסלמה: "לא נראית אינתיפאדה בפתח"

במערכת הביטחון גוברת הערכה כי הרקע לפיגוע שסוכל היום בבת ים הוא לאומני, ומצוד נפתח אחר מניח המטען. שעות ספורות לאחר פיצוץ המטען חזרה העיר לשגרה, ציר התנועה נפתח והאוטובוסים חזרו לפעול כרגיל, אך מספר כבישים ברחבי הארץ נחסמו לתנועה על ידי המשטרה, במטרה ללכוד את מניח המטען ומי שעשוי היה לסייע לו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האירוע התרחש בשעות הצהריים, כשהאוטובוס שהיה עמוס בנוסעים הגיע לצומת הרחובות מבצע סיני וכצנלסון בבת ים. הנוסעים הבחינו בתיק החשוד והסבו את תשומת לבו של הנהג לחפץ, הוא בתגובה מיהר לפנותם מהמקום והזעיק את המשטרה. זמן קצר לאחר הגעת כוחות השיטור, התפוצץ המטען, שגרם לפציעתו הקלה של אחד מהשוטרים.

למרות הפעילות המוגברת של שב"כ וצה"ל, לא התקבלה במערכת הביטחון התרעה ממקודת על ניסיון הפיגוע באוטובוס בעיר מרכזית בישראל. זמן קצר לאחר הפיצוץ, הביעו בארגון חמאס שביעות רצון ממנו, אך לא נטלו עליו אחריות. בעקבות האירוע קיים מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו הערכת מצב והנחה את אנשיו להגביר את הנוכחות בכל רחבי הארץ. "האירוע בבת ים ממחיש כי איום הטרור נמצא ברקע בעיקר בימים אלו של ניסיון לקדם את המשא ומתן המדיני", הדגיש המפכ"ל.

האוטובוס שנפגע, היום (רויטרס)

בשיחה עם חדשות 2 Online, אמר גורם ביטחוני כי על פי הערכה מדובר בפעולת ייאוש פלסטינית שאינה מעידה על גל טרור חדש. "למרות העלייה באירועי האלימים ביהודה ושומרון, לא מדובר באינתיפאדה שבפתח. נראה שמדובר בחולייה למרות העבודה שהמטען שהתפוצץ לא היה מתוחכם", אמר הגורם.

אהרונוביץ': קורא לציבור לדווח על אירועים חשודים

זמן קצר לאחר הפיצוץ רב העוצמה באוטובוס, שוחח השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' שוחח עם מנכ"ל חברת דן רפי שמואל וביקש לשבח את תפקודו המהיר וקר הרוח של הנהג, שבפעילותו הציל חיי אדם. "בנקודת זמן זו, אנו מתרשמים ומבינים כי מדובר באירוע על רקע לאומני, אני קורא לציבור לדווח למשטרה על כל אירוע חשוד", אמר אהרונוביץ'.

הנהג עצמו, מיכאל יוגר, ניסה לשמור על צניעות בדקות שלאחר המקרה. "אני גיבור? איזה גיבור? אחת הנוסעות אמרה לי שיש תיק חשוד באוטובוס. שאלתי של מי התיק, כשאמרו לי שהוא של אף אחד, הורדתי את כל הנוסעים מהאוטובוס", שחזר יוגר שנראה המום מההמולה סביבו. "עצרתי בתחנה והאנשים ירדו, ניידת משטרה הגיעה למקום ועשר דקות אחר כך האוטובוס התפוצץ".

זירת הפיגוע בבת ים (רויטרס)

הנוסע שדיווח לנהג על התיק החשוד: "ראיתי חוט יוצא ממנו"

בשיחה עם חדשות 2 דוד פפו, אחד מנוסעי קו 240, שחזר את הרגע שבו דיווח לנהג על התיק החשוד. "אחד הילדים סיפר לי על תיק גדול, שהושאר באוטובוס. כולם אמרו לו שזה שום דבר, אבל הנהג עצר את האוטובוס, הלכתי לראות במה מדובר, ניסתי להרים את התיק וראיתי שהוא כבד מדי", סיפר פפו.

למרות החשש, החליט הנוסע לבדוק מה יש בתכולת התיק החשוד. "פתחתי את הריץ'-רץ', וראיתי בפנים חוט אדום שמחובר עם איזולירבנד לבן ואז אמרתי לנהג שיוריד את כולם מהאוטובוס", תיאר פפו.