בנט: "לא קיבלנו מידע על המנהרות, אמשיך לרדת לשטח"

יושב ראש הבית היהודי משיב לביקורת שהטיחו גורמים במערכת הביטחון על התנהלותו במהלך מבצע "צוק איתן". "שרי הקבינט לא ידעו על מנהרות התקיפה מעזה", כתב בנט בעמוד הפייסבוק שלו, "אספתי מידע שלא קיבלנו בקבינט". לדבריו, גם לאחר שנחשף איום המנהרות לראשונה, כל שרי הקבינט והמערכת הצבאית התנגדו לפתיחת מבצע להשמדת

"לא היה מידע, אמשיך לרדת לשטח" (פלאש 90)

שלב נוסף בעימות: לאחר שמוקדם יותר היום (ראשון) נחש, בחדשות 2 Online כי גורמים במערכת הביטחון מתחו ביקורת חריפה על התנהלותו של השר בנט במהלך "צוק איתן" וטענו כי "ירד לשטח ללא אישור" - בנט משיב ומותח ביקורת על התנהלות הממשלה והצבא במבצע. "אני מודה באשמה ואעשה זאת שוב אם חלילה ניקלע למערכה נוספת", כתב בפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"עד ה-30 ביוני שרי הקבינט לא ידעו על מנהרות התקיפה מעזה לישראל", הדגיש בנט. "באותו ערב הצגתי לקבינט את בעיית המנהרות וגם את התכנית להשמדתן. כל המערכת כולה (כולל שאר שרי הקבינט) התנגדה לביצוע המבצע".

"במשך 20 (!) יום, בעשרה מפגשי קבינט, נלחמתי כדי שניכנס ונשמיד את המנהרות שמסכנות את תושבי עוטף עזה", הוסיף בנט. "רק ב-18 ביולי, לאחר חדירת 13 מחבלים במחסום סופה, 'נפל האסימון' ונכנסנו - שלושה שבועות מאוחר מדי".

"הקבינט לא ידע על המנהרות"

"לא אשתוק גם בעתיד"

בנט הודה כי אכן ירד לשטח במהלך המבצע ונפגש עם קצינים, אך הדגיש כי אם לא היה מקיים את המפגשים, המידע אודות הסכנה הנשקפת מהמנהרות לא היה מגיע לידיעת הקבינט. "מאיפה ידעתי על המנהרות ועל התכנית? אני גאון? נביא? לא. פשוט ירדתי לשטח ואספתי מידע שלא קיבלנו בקבינט".

"תדמיינו מה היה קורה לולא השמדנו את המנהרות, לו חמאס היה מסכים להפסקת אש שהציעו לו", הוסיף. "היינו סופגים פיגוע אסטרטגי נוראי. מאות אנשי קומנדו של חמאס היו פורצים דרך המנהרות לקיבוצים ויישובים, חוטפים אזרחים וחיילים והורגים עשרות רבות של תושבים. האחריות שלי היא לביטחון אזרחי ישראל. לא אשתוק גם בעתיד".

המנהרות במוקד המחלוקת (רויטרס)

"בנט ירד לשטח ללא אישור"

אמש אמר השר בנט בשיחה סגורה כי חמאס שב להתעצם ברצועת עזה ומכשיר מחדש את המנהרות ההתקפיות וכי עימות נוסף מול הארגון הוא "עניין של זמן בלבד". "כבר היום הם בנו מנהרות חדשות מעזה לתוך שטח ישראל", אמר בנט בשיחה עם מתפללים בבית כנסת בגבעת שמואל.

דברי בנט עוררו זעם במערכת הביטחון וגורמים במערכת כינו את פעילותו של בנט במהלך המבצע "לא חוקית". לדברי הבכירים, במהלך המבצע בעזה ירד בנט כמעט כל יום לשטח, בייחוד לפני היציאה למבצע המנהרות: "השר בנט נהג להיכנס ללא הרשאה לשטחי כינוס והיערכות של כלל החטיבות, לאזורים מוכי פצמ"רים שהיו יכולים לפגוע בו - כשהמשמעות של פגיעה בשר וחבר קבינט ברורה לכולם".

אותם בכירים טוענים כי בנט פגש ללא הרשאה קצינים וחיילים שיצאו מעזה, "הוא היה דולה מהם פרטים וחוזר איתם לקבינט - כל זאת ללא תיאום וללא הרשאה". עוד טוענים הגורמים כי "בזמן שעשה זאת, בנט היה מנתק טלפונים כדי להימנע משיחות שהיה מקבל - שיחות שביקשו להניא ממנו לעשות את זה".