צבא לבנון לצה"ל: "החייל פעל על דעת עצמו"

בפגישה עם נציגי צה"ל במפקדת יוניפי"ל, ניסו קציני צבא לבנון להרגיע את הרוחות בכל הנוגע לתקרית האש שבה נהרג רס"ר שלומי כהן, והבהירו כי היורה ביצע המעשה על דעת עצמו. במקביל, דיווחה התקשורת בלבנון כי נמצאו שתי רקטות, אחת מהן מוכנה לשיגור

רס"ר שלומי כהן (מתוך פייסבוק)

בעוד שאיש הקבע רס"ר שלומי כהן מחיל הים הובא למנוחות לאחר שנורה אמש על ידי חייל צבא לבנון, הדגישו נציגים מהצבא הלבנוני בפני נציגי צה"ל כי החייל שירה פעל לבדו. את הדברים אמרו הראשונים בפגישה שהתקיימה במפקדת יוניפי"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במקביל, דיווחו כלי התקשורת בלבנון כי הצבא במדינה מצא שתי רקטות סמוך לצידון, שאחת מהן מוכנה לשיגור. יש סברה שהעניין קשור לפיגועים בצידון אתמול, ואולי גם לתקרית בגבול, כניסיון להצית התלקחות. החל משעות הבוקר התקבלו דיווחים בלבנון על נוכחות מוגברת של ישראל, כשמספר גיחות של מטוסי חיל האוויר מתבצעות במרחב שבין נבטיה במזרח לצידון במערב דרום לבנון. בנוסף דווח, כי לאורך הגבול מראש הנקרה ועד להר דב ישנה תנועה ערה של כוחות ישראליים, כולל טנקים, המבצעים סיורים באזור. גם כוחות יוניפי"ל של האו"ם מבצעים סיורים במקום.

גורמים בצבא לבנון צוטטו בכלי התקשורת המקומיים באמרם שהחייל הלבנוני שהיה מעורב בתקרית הירי שב הבוקר לבסיסו. זאת, אחרי שבמשך מספר שעות אבד עמו הקשר. על פי הדיווחים, הוא התחבא בחורשה שממנה נפתחה האש סמוך לגבול, מחשש לתגובה ישראלית.

שר הביטחון יעלון ביקש להביע תנחומים בפני משפחתו של החייל, והבהיר כי ישראל רואה בממשלת לבנון וצבא לבנון כאחראים למקרה. "נדרוש מצבא לבנון קודם כל הסבר על מה בדיוק קרה ואם באמת מדובר בחייל סורר, מה עשו איתו ומה הצבא הלבנוני מתכוון לעשות כדי למנוע אירועים מהסוג הזה", הדגיש יעלון. "לא נסבול הפרת ריבונות שלנו לאורך שום גבול, ודאי לא גבול לבנון".

רבים הגיעו לבית המשפחה

אב החייל: "איך נתנו לו לנסוע בלי ליווי?"

לבית משפחתו של רס"ר שלומי כהן, הגיעו היום חברים, בני משפחה ומכרים שהשתתפו בצער המשפחה. בשיחה עם חדשות 2 דרש אביו, יוסי כהן, לקבל הסברים מהצבא על נסיבות מותו של בנו. "אני מצפה שהאירוע ייחקר, אני לא מבין למה הבן שלי נסע לבד בשעה מאוחרת בכלי רכב לא ממוגן", תהה האב הכואב.

לדבריו, אף גורם צבאי לא פנה למשפחה על מנת להסביר את הנסיבות שגרמו למותו של בנו. "התגובות לאירוע מאכזבות", אמר כהן. "למי ששלח אותו בלי ליווי ובלי הגנה יש בעיה רצינית".

כהן סיפר על הדפיקה בדלת ששינתה את חייו, ועל הבן שאהב את השירות בצה"ל וראה בצבא את עתידו. "ב-01:00 בלילה הגיע קצין העיר לבשר לנו על האסון המר, אנחנו עדיין לא מעכלים את מה שקרה", אמר האב. "שלומי התגייס לצבא ונכנס לקבע, הוא אהב מאוד את השירות וראה את עצמו ממשיך בצבא".