יעלון על התקרית בגבול: "נדרוש הסברים מצבא לבנון"

שר הביטחון התייחס לירי שממנו נהרג רס"ר שלומי כהן והבהיר: "לא נסבול הפרת הריבונות שלנו לאורך שום גבול". יעלון אמר כי תיערך היום פגישה בין נציגי צה"ל, צבא לבנון ויוניפי"ל: "אנחנו רואים את ממשלת לבנון ואת צבאה כאחראים למה שקורה בצד שלהם". דיווחים בלבנון על גיחות רבות של מטוסי חיל האוויר

בעקבות התקרית שבה נהרג אמש רס"ר שלומי כהן, איש קבע המשרת בחיל הים, מאש שנפתחה לעברו על ידי חייל לבנוני, צפויה להתקיים היום (ב') פגישה בין קציני הקישור של צה"ל, צבא לבנון וגורמי יוניפי"ל על מנת לברר את נסיבות האירוע, ולהעביר מסר ישראלי תקיף לצד הלבנוני. "מדובר בתקרית חמורה", אמר הבוקר שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, "נדרוש הסברים מצבא לבנון".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גורמים בצבא לבנון צוטטו בכלי התקשורת המקומיים כאומרים שהחייל הלבנוני שהיה מעורב בתקרית הירי שב הבוקר לבסיסו, זאת אחרי שבמשך מספר שעות אבד עמו הקשר. על פי הדיווחים, הוא התחבא בחורשה שממנה נפתחה האש סמוך לגבול, מחשש לתגובה ישראלית.

שר הביטחון יעלון ביקש להביע תנחומים למשפחתו של רס"ר כהן, והבהיר כי ישראל רואה בממשלת לבנון וצבא לבנון כאחראים למקרה. "אנחנו נדרוש מצבא לבנון קודם כל הסבר על מה בדיוק קרה ואם באמת מדובר בחייל סורר, מה עשו איתו ומה הצבא הלבנוני מתכוון לעשות כדי למנוע אירועים מהסוג הזה", הדגיש יעלון. "לא נסבול הפרת ריבונות שלנו לאורך שום גבול, ודאי לא גבול לבנון".

החייל שנהרג, רס"ר שלומי כהן (פייסבוק)

צבא לבנון העלה כוננות

במקביל, מדווחת התקשורת הלבנונית כי החל משעות הבוקר נרשמת פעילות מוגברת של צה"ל לאורך הגבול, כשמספר גיחות של מטוסי חיל האוויר מתבצעות בדרום לבנון - במרחב שבין נבטיה במזרח לצידון במערב. בנוסף, דווח כי לאורך הגבול, מראש הנקרה ועד להר דב ישנה תנועה ערה של כוחות ישראלים, כולל טנקים, המבצעים סיורים באזור. גם כוחות יוניפי"ל של האו"ם מבצעים סיורים במקום, במטרה למנוע התלקחות נוספת בגבול המתוח.

אמש בשעות הערב נפתחה אש לעבר הרכב שבו נסע רס"ר שלומי כהן, איש קבע ששירת כנגד טכני בחיל הים. הרכב הצבאי התהפך, וכשכוחות צה"ל וצוותי הרפואה הגיעו למקום, התברר להם שירי מהצד הלבנוני הוא שגרם להתהפכות. צה"ל השיב באש לעבר מקור הירי, ומסר חמור הועבר לאו"ם. בשעות הלילה גינה מזכ"ל האו"ם באן קי מון את התקרית.

"נדרוש הסברים", יעלון (רויטרס)

מחקירה ראשונית עולה כי ככל הנראה הירי בוצע על ידי חייל בצבא לבנון, מעברו השני של הגבול לעבר הרכב שנסע בין שני בסיסים של צה"ל ליד הגדר. "צה"ל ממשיך בחקירת האירוע, דרוך לכל פעולה אשר תידרש ולא יסבול כל פגיעה באזרחי ישראל. צה"ל שומר לעצמו את הזכות להגיב בזמן ובמקום שימצא לנכון", נמסר מדובר צה"ל בתגובה לתקרית.

רס"ר כהן, בן 31 מעפולה, הותיר אחריו אישה ותינוקת בת פחות משנה. הלווייתו תתקיים בשעה 17:00 בבית העלמין הצבאי בחיפה.