שר הביטחון: "המטרה של אירן – להביס את התרבות המערבית"

השר יעלון נאם בפני תלמידי תיכון בדימונה ואמר כי "המשטר האירני הוא משטר איסלמי-שיעי קיצוני, שמטרתו היא להביס את התרבות המערבית". הוא הדגיש: "שלא נתבלבל, זה איום משמעותי ואסור שלמשטר לא קונבנציונלי תהיה יכולת לא קונבנציונלית"

"זו אירן מול המערב". יעלון, ארכיון (AP)

על רקע חתימת הסכם הגרעין בין אירן למעצמות מזהיר היום (ג') שר הביטחון משה יעלון כי "מדובר במשטר אסלאמי-שיעי קיצוני, שהמטרה שלו היא להביס את התרבות המערבית". בשיחה עם תלמידי תיכון בדימונה הבהיר יעלון כי "זו לא אירן מול ישראל, זו אירן מול התרבות המערבית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לא בכדי אנחנו רואים את האיום האירני כאיום מספר אחת לא רק על מדינת ישראל, אלא על היציבות באזור ועל היציבות בעולם", הסביר יעלון. "זה לא רק לשלוט באירן, זה לא רק להציק לנו עם חיזבאללה או עם הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני, זה להביס את התרבות המערבית".

"הם לא רק אומרים", הדגיש יעלון, "הם גם עושים, מוכנים לשלם מחיר כבד, להיות תחת סנקציות כבדות, העיקר להמשיך להפעיל טרור בכל מקום, איפה שאפשר. הם הפעילו טרור בדרום אמריקה, יש להם שם תשתיות טרור, וגם באסיה ובאפריקה, ובאזורנו, באיזה מקום לא. בדרום אמריקה יש חמש מדינות שמחוברות למשטר האירני, באמצעות כל שגרירות שבה הם מנצלים את הדואר הדיפלומטי להביא לשם חומרי נפץ ונשק. האנשים שמשרתים בשגרירויות הגדולות, הרבה מהם הם אנשי מודיעין, אנשי משמרות המהפכה, בתוך השגרירויות האלה".

"אסור שלמשטר לא קונבנציונלי תהיה יכולת לא קונבנציונלית"

שר הביטחון אמר אסור שתהיה למשטר האירני יכולת גרעינית צבאית ויש למנוע זאת בכל דרך אפשרית. "גם אם הוא לא זורק מיד פצצה, ברור שתחת מטרייה גרעינית הוא יעז לעשות יותר", אמר. "אם הוא מעז כיום לאתגר את ארה"ב באפגניסטן או קודם בעיראק או במקומות אחרים, אז אם תהיה לו מטרייה גרעינית הוא יעז לעשות יותר. גם נגד התרבות המערבית, גם נגדנו. ולכן אסור שתהיה לו יכולת כזו".

במהלך נאומו, עקץ שר הביטחון גם את ממשל אובמה: "לא רצינו לקפוץ בראש, אבל נאלצנו להעלות את הנושא בצורה חריפה כי ראינו שמנהיגים בעולם, כולל בארה"ב, מטאטאים את הבעיה מתחת לשטיח".

יעלון התייחס באופן ישיר גם למשא ומתן בין אירן למעצמות ולהסכם שהגיע בעקבותיו. "אנחנו חשבנו שזו הזדמנות היסטורית להפעיל לחץ", טען יעלון. "אף פעם לא אמרנו שהאופציה הצבאית זה דבר ראשון, אבל לעיתים אין ברירה. לא סתם אומרים, 'הרוצה בשלום יכון למלחמה'. זה לא שאנחנו ששים להפעיל כוח, אז בואו תנסו למנוע את הגרעין האירני על ידי לחץ. לצערנו הגיעו להסכם שיש בו חלקים מאוד בעייתיים".

בסיום דבריו, שלח יעלון איום מרומז בנוגע לאפשרות של ישראל לתקוף באירן: "אנחנו נמשיך לעקוב אחרי הדברים, ובהתאם לזה נקבל החלטות באחריות ובשיקול דעת. אבל לרגע אחד שלא נתבלבל, זה איום, איום משמעותי, ואסור שלמשטר לא קונבנציונלי תהיה יכולת לא קונבנציונלית".