הרמטכ"ל הפורש בני גנץ: "נצטרך עוד מהלך בגזרה הצפונית"

מי שמונה לתפקיד הבכיר בצבא כאופציה שנייה אחרי פסילתו של יואב גלנט, נאבק כל הקדנציה כדי להוכיח שהיה ראוי לתפקיד מלכתתחילה. בריאיון מיוחד לחדשות 2 מסכם בני גנץ כהונה עם שני מבצעים צבאיים ודוחה את טענות הדרג המדיני להתנהלות פחדנית. ומה עם פוליטיקה? נכון לעכשיו הוא מסרב להתייחס. צפו בריאיון המלא

רגע לפני שהוא פושט את המדים, העניק הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ ריאיון מיוחד בו סיכם את הקדנציה וסירב להתייחס לעתידו הפוליטי, אם קיים כזה. בריאיון התייחס גנץ לביקורות שהושמעו נגד היעדים שרשם צה"ל במהלך מבצע "צוק איתן" ודחה את הטענות שלפיהן הדרג המדיני לא עודכן בדבר מנהרות הטרור. צפו בריאיון המלא ששודר ב"אולפן שישי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפני קצת יותר מארבע שנים אסף גנץ את חפציו מלשכת סגן הרמטכ"ל ופרש מצה"ל. הוא רצה להיות רמטכ"ל אבל הממשלה החליטה אחרת. לאחר שמועמדותו של מי שנבחר במקומו יואב גלנט נפסלה, גנץ נקרא חזרה אל הדגל.

איך הוא מסכם את הכהונה ואת המורשת שלו? "כדי לסדר את המזרח התיכון צריך יותר מאשר רמטכ"ל, אבל כן צריך להבטיח שאנחנו מוכנים כמו שצריך, ובצניעות הראויה אני חושב שהצבא מוכן. צוק איתן זה סיפור הצלחה בעיניי". עם זאת, כשהוא מסתכל על המציאות סביבו, הוא מפוכח ומודע לאיומים בגזרות השונות: "אין לי ספק שנצטרך עוד מהלך בגזרה הצפונית".

"נצטרך עוד מהלך בגזרה הצפונית"

"מישהו ציפה שלא תהיה התעצמות חוזרת?"

בין השאר מתח גנץ ביקורת משלו על הטענות שהשמיעו גורמים מדיניים על ההישגים שרשם צה"ל במהלך המבצע, והבהיר כי צה"ל ביצע כל משימה שהוטלה עליו מצד הדרג המדיני. "מישהו ציפה שלא תהיה התעצמות חוזרת?" שאל גנץ, והשיב כי "אם נכבוש את פילדלפי, נשב שם 22 שנים. מאה אחוז, לא תהיה התעצמות. הייתה אופציה כזו והיא הונחה בפני מקבלי ההחלטות והדברים התקבלו בשום שכל, לטעמי. כל השאר - קשקוש".

עוד התייחס גנץ להתבטאויות שדלפו מתוך ישיבות הקבינט במהלך הלחימה, שבהן השמיעו בכירים ביקורת נגדו ונגד שאר צמרת הפיקוד על כך שצה"ל לא עדכן את הדרג המדיני בהיקף איום המנהרות, וגילה כי אותם גורמים ידעו על המנהרות וחלקם אף הלכו בתוכן. לדבריו, הטענות הן "סתם ניסיון להשיג הישגים שמחוברות לאמירות שלא מחוברות למציאות שלא מחוברות לעמדות כפי שהושמעו בזמן אמיתי".

התחחמות נוספת בגזרה? ארכיון (רויטרס)


למרות שהוא נמצא בישורת האחרונה של הקדנציה שלו, יש עדיין נושאים שהוא לא מוכן להתייחס אליהם - כמו ההפצה המסתורית בסוריה לפני כמה שבועות או תעלומת מותו של מוחמד דף. "אני לובש מדים עד השנייה האחרונה", הבהיר. "מה שנאמר בחדר יישאר בחדר, מה שצריך להיאמר בחוץ ייאמר בחוץ".

אם לא יקרה משהו באמת בלתי צפוי, בעוד שלושה ימים יפרוש גנץ בפעם שנייה - הפעם באמת. "מה-17 בחודש אין כלום", אמר וסירב להתייחס לעתידו הפוליטי.