פרסום ראשון: חייל לוקה בנפשו הצית מטוס - ונעצר. אביו זועם: "מדוע הוא גויס? זה מחדל של צה"ל"

מ', שסובל מבעיות פסיכיאטריות מאז שהיה נער, גויס על אף הפרעותיו הנפשיות. בטירונות, כך לטענת אביו, הופסק הטיפול התרופתי האינטנסיבי בהוראת קב"ן. השבוע נעצר החייל בחשד שהצית כלי טיס מסוג בואינג "סטירמן" במוזיאון חיל האוויר שבחצרים. צה"ל: "החייל נמצא בטיפול ומעקב לאורך כל שירותו"

אילוסטרציה (אפי אליאן, אתר "היסטוריה על המפה")

פרסום ראשון: חייל שסובל מהפרעות פסיכיאטריות קשות גויס למרות שהוא מוכר כנכה 100%. אביו טוען כי באופן תמוה, הורה לו הקב"ן (קצין בריאות הנפש - מ.ח) בבסיס הטירונות להפסיק לקחת את שלוש התרופות האנטי-פסיכוטיות שהוא נוטל מגיל 14 - זאת למרות שהוא אינו רופא כלל ועיקר. השבוע נעצר החייל לאחר שעל פי החשד הצית מטוס במוזיאון חיל האוויר שבחצרים שבו הוא משרת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תחילת הסיפור לפני כעשרה חודשים, אז גויס החייל לטירונות בבסיס חוות השומר שבגליל התחתון עם פרופיל 64 וסעיף נפשי. יצוין כי לפני כן הוחלט שלא לגייסו בשל בעיותיו הנפשיות ונקבע לו פרופיל 21. לדברי האב, בנו סובל מפסיכוזות מאז שהיה נער. למרות כל זאת, הוא לא נפגש עם פסיכיאטר צבאי ובצה"ל הסתפקו באבחנה של קצין בריאות הנפש בבסיס הטירונות.

בתום תקופת ההכשרה הראשונית, מספר האב כי בנו עבר קורס בבסיס הטכני של חיל האוויר בחיפה ולאחר מכן הוצב לשירות סדיר במוזיאון החיל שבחצרים. "הוא מטופל בשלוש תרופות אנטי-פסיכוטיות", אמר האב לחדשות 2 Online. הוא טוען כי ביום ראשון האחרון הורו לבנו לדלל דלק מטוסים. "הוא אמר שהאש מרגשת אותו, הצית את הסולר - והמטוס נשרף".

האב: "לא מבין איך גייסו אותו בכלל, התרענו שהוא לא לוקח תרופות"

תוך זמן קצר הוזעקו למקום שוטרים צבאיים שעצרו את החייל ולקחו אותו לאבחון פסיכיאטרי בבית החולים סורוקה שבבאר שבע. "הפסיכיאטר קבע שהבן שלי צריך להיות תחת השגחה במשך 24 שעות", אמר האב. למחרת, הובא החייל לבית הדין הצבאי ביפו, שם הוחלט כי יישאר במעצר בכלא 4 שבצריפין.

"אני לא מבין איך גייסו אותו בכלל", אמר האב בכעס. "התרענו עוד בטירונות שהוא לא לוקח תרופות. המערכת אטומה. אין עם מי לדבר". הוא הוסיף כי בנו אובחן כסובל ממחשבות אובדניות. "אנחנו מפחדים שהוא יפגע בעצמו".

במקביל להארכת מעצרו, בית הדין הצבאי קבע כי החייל ייבדק בהקדם על ידי פסיכיאטר צבאי לאור חוות דעת בעניינו שהתקבלה לאחר מעשה ממחלקה פסיכיאטרית בבית חולים. "מדובר במי שאובחן על ידי המוסד לביטוח לאומי כסובל מ-100% נכות על רקע נפשי", הבהירה פרקליטתו של החייל בבית הדין. לדבריה, הפרופיל הרפואי שלו לוקח בחשבון קשיים נפשיים, ובבית החולים נקבע כי עליו לראות בהקדם פסיכיאטר צבאי ולהיות תחת השגחה.

מדובר באחד המטוסים העתיקים ביותר של חיל האוויר, ועל פי גורמים בצה"ל לא ברור אם הוא יוכל לחזור לטוס. כלי הטיס, שיוצר בשנת 1942, הוטס בעבר על ידי תא"ל במילואים יעקב טרנר.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "החייל נמצא בטיפול ומעקב לאורך כל שירותו ומוכר על ידי גורמי בריאות הנפש בכלא. אירוע הדליקה במוזיאון חיל האוויר נמצא תחת חקירת מצ"ח ולכן לא ניתן לפרט דבר אודות המקרה. עם סיום החקירה, ממצאיה יועברו לפרקליטות הצבאית ויופקו הלקחים בהתאם".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv