אישום: צעיר ממג'דל שמס מסר מידע למודיעין הסורי

הותר לפרסום: רפאאת חלבי, תושב מג'דל שמס (28), נאשם בחציית הגבול לסוריה ובמסירת מידע למודיעין הסורי שאף ניסה לגייסו לשורותיו. סניגורו הכחיש המיוחס לו: "מרשי שולל כל מגע שהיה בו כדי לפגוע בביטחון המדינה"

יצא מהארץ שלא כדין. אילוסטרציה (רויטרס)

פרשה ביטחונית שנחקרה על ידי שב"כ והמשטרה הותרה הבוקר (ו') לפרסום, ובה מואשם רפאאת חלבי (28), תושב מג'דל שמס, בחציית הגבול לסוריה ויצירת קשר עם המודיעין הסורי. צעיר נוסף חשוד שסייע לו על ידי כך שהסיע אותו לגבול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכתב האישום שהוגש לבית המשפט המחוזי בנצרת נטען כי חלבי יצא שלא כדין מהארץ ב-20 בספטמבר, על מנת לחבור לכוחותיו של אסד במלחמתם נגד המורדים. במהלך שהייתו בסוריה, נוצר קשר בינו לבין המודיעין הסורי שאף ניסה לגייסו לשורותיו. על פי כתב האישום, חלבי מסר מידע לסוכנים זרים.

על פי כתב האישום, חלבי מסר למספר חוקרים בסוריה מידע ביטחוני על ישראל: "הנאשם נשאל אודות הגדר החדשה המפרידה בין ישראל לסוריה ומסר פרטים על נושא זה. הנאשם השיב כי חצה אותה במקום בו בנייתה טרם הושלמה". בנוסף נטען כי חלבי מסר מידע על סיורים צה"ליים בגדר הגבול, ואודות פעילות הצבא בכפר מג'דל שמס: "הנאשם מסר מידע אודות עמדות צבאיות בכפר, האם יש עמדות בתוך הכפר שלא ניתן לראות מהצד הסורי".

"כן שאל אחד החוקרים את הנאשם אודות גדר המערכת החדשה והסיורים הצבאיים בה, בסיס תצפית הנמצא בסמיכות למג'דל שמס ובאם קיימת כיפת ברזל באיזור הגולן והיכן. הנאשם השיב את כל המידע שידע אודות נושאים אלה, זאת ביודעו כי הוא מסייע ותורם למודיעין הסורי", נכתב בכתב האישום.

הנאשם, רפאאת חלבי (פוראת נסאר, חדשות 2)

"אם ישוחרר - ינסה לברוח לסוריה"

בנוסף, טוענת הפרקליטות כי חלבי מסר מידע על הנעשה בכפר ועל התמיכה וההתנגדות בכפר למשטרו של אסד: "הנאשם נחקר אודות שמות המתנגדים למשטר אסד במג'דל שמס ומסר לחוקר שמות של מתנגדים, וכן הראה לו תמונות שלהם". לטענת הפרקליטות, חלבי התחרט על מעשיו והחליט לשוב לישראל.

עם שובו לארץ, ב-17 בנובמבר - הוא נעצר על ידי שב"כ וכוחות המשטרה. כתב האישום מייחס לנאשם עבירות של מגע עם סוכן זר, יציאה מהארץ שלא כדין, פגיעה ברכוש והסתייעות ברכב לבצע פשע. צעיר נוסף מאותו יישוב, מוחמד רומיה בן ה-24, נאשם בסיוע וכיסוי אחר מעשיו של חלבי ובאי מניעת פשע. על פי כתב האישום, רומיה הסיע את חלבי לנקודה הקרובה ביותר לגבול הסורי, ומשם הוא עבר לתוך סוריה.

בבקשה להארכת מעצרו של חלבי, נטען כי "הנאשם הודה במעשים המיוחסים לו". הפרקליטות ביקשה להאריך את מעצרו עד לתום ההליכים מחשש שיברח לסוריה: "מדובר במשיב שתכנן להסתנן לסוריה ואף ערך סיורים בגדר ומצא מקומות מהם ניתן לעשות זאת. ברי כי באם ישוחרר ינסה לברוח מאימת הדין ולחזור לסוריה".

"כתב האישום לא משקף". עו"ד סולימאן (פוראת נאסר, חדשות 2)

עו"ד עלאא סולימאן, שמייצג את הנאשם המרכזי מטעם הסנגוריה הציבורית, אמר בשיחה עם חדשות 2: "ראינו את כתב האישום, לדעתנו כתב האישום כלל לא משקף את שהתרחש. הנאשם שולל כל מגע שהיה בו כדי לפגוע בביטחון המדינה. לאחר קבלת חומר החקירה ועיון בו, נוכל להגיב לטענות בכתב האישום".