מאות חרדים הפגינו מחוץ לכלא 6 במחאה על מאסר בחור ישיבות

צעיר חרדי שלא התייצב לצווי הגיוס נאסר ל-14 יום בכלא הצבאי, ומאות חרדים הגיעו למחות על מאסרו מחוץ לכלא 6. למקום הגיע גם מנהיג פלג מרכזי בציבור הליטאי, הרב שמואל אויערבך, שקרא בעבר לבחורי ישיבות שלא להתגייס לצה"ל. "זו מלחמה על עולם התורה. איננו מפחדים ללכת לכלא", אמר מקורבו של הרב

המחאה בכלא 6

מאות חרדים התכנסו הבוקר (ד') מול כלא 6 ליד עתלית והפגינו במחאה על מעצרו של בחור ישיבה, שנעצר השבוע ונשלח ל-14 יום בכלא הצבאי, לאחר שלא התייצב לצווי הגיוס שנשלחו אליו. השבוע נעצר צעיר חרדי נוסף לאחר שסירב להתגייס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרב שמואל אויערבך, מנהיג פלג של הציבור הליטאי, הגיע בעצמו למקום על מנת לבקר את בחור הישיבה שנשלח למאסר. זאת, כחלק ממפגן מחאה נגד רשויות המדינה ומערכת הביטחון ומתוך ניסיון להעביר מסר ברור כי כל מעצר בעתיד ייענה בהפגנות חריפות יותר מזאת הנערכת היום.

קרא לבני ישיבות שלא להתגייס. הרב אויערבך

לדברי מארגני ההפגנה, ההחלטה למחות נגד המעצר הגיעה לאחר שבעבר היו הסכמות שלפיהן עד למציאת חוק חלופי לחוק טל והסדרת נושא גיוס בחורי הישיבות, לא יבוצעו מעצרים. מקורבי הרב הסבירו כי זו התשובה שהחליטו לספק לצה"ל על הניסיונות לבדוק כיצד יגיבו בציבור החרדי למעצר בחורי ישיבה שיסרבו להתגייס, וציינו כי לא מדובר בצעד המחאה האחרון.

הרב מבקר בבית הכלא הצבאי

"זו מלחמה על עולם התורה. לא מפחדים ללכת לכלא"

"הרב אויערבך החליט להפסיק את לימודיו כדי להשמיע את קול התורה נגד חטיפת בחורי ישיבות על ידי כוח צה"ל. זו פקודה בלתי חוקית בעליל", אמר לחדשות 2 Online מקורבו, הרב דוד זיכרמן. לדבריו, הבחורים נעצרו בבתיהם בקריית מלאכי ובנווה יעקב בשעת לילה, תוך ביצוע חיפושים בבתים.

"זהו חלק ממאבק הציבור החרדי בגזרת הגיוס. בהפגנה אנו מבקשים להעביר מסר ברור שלפיו לא יתקבל שום מתווה ששונה מהמצב הקיים. איננו מפחדים ללכת לכלא. זו לא מחאה, זו מלחמה על עולם התורה", הבהיר מקורבו של הרב אויערבך, שעם פקיעתו של חוק טל, קרא לבחורי ישיבות שלא להתגייס לצה"ל.

המתנה שהביא הרב לתלמיד הישיבה

גורם צבאי מסר לחדשות 2 online כי מדובר בצעיר חרדי שלא התייצב לזימונים, ולכן היה עליו להישפט על כך - ולרצות עונש מחבוש בכלא הצבאי. "מה החרדים חושבים? שאם הם לא מגיעים לצווי הזימון אנחנו נמשיך בשלנו? ממש לא", אמר הגורם באגף כוח האדם של צה"ל. "אנו ממלאים אחר החוק שנקבע, ומי שלא יגיע אנו נגיע אליו". מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "המלש"ב המדובר לא התייצב בלשכת הגיוס להסדרת מעמדו ולפיכך טופל בהתאם לפקודות הצבא".

גורם צבאי הוסיף כי "עם פקיעת חוק טל, החל צה"ל בתהליכי גיוס לכלל המלש"בים מחזיקי פטור 'תורתו אמונתו', המזומנים להשלמת הליכי גיוס מתוקף חוק שירות הביטחון. כלל המלש"בים החרדים אשר שיתפו פעולה והסדירו את מעמדם לא גויסו והינם ממתינים להחלטת הדרג המדיני. מלש"בים אשר קיבלו זימונים וצווי התייצבויות ובחרו לא להתייצב בלשכות הגיוס טופלו בהתאם לפקודות הצבא כמו במקרה זה".