חייל בצה"ל: "אמרו לי לשקר כדי להפליל חבר"

הפרקליטות הצבאית בודקת טענות של חייל, שנאשם בשימוש בסמים, שלפיהן חוקר מצ"ח ביקש ממנו לשקר בחקירה כדי להפליל את חברו. התביעה הצבאית מתחה ביקורת לאחר שגם לא ניתנה לו אפשרו לו להתייעץ עם עורך דין. צה"ל: הנושא מצוי בבדיקה

ארכיון (חדשות 2)

ד', חייל בסדיר, נעצר ב-18 בנובמבר 2013 בחשד לשימוש בסמים. הפרקליטות הצבאית בודקת כעת את טענותיו, שלפיהן אחד החוקרים מהמשטרה הצבאית המליץ לו לשקר ולהפליל את חברו כדי להקל בעונשו. החוקר מכחיש את הטענות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי התביעה הצבאית, א' הודה בכמה מקרים שבהם השתמש במריחואנה כשהיה בבסיס. החייל סיפר בחקירתו כי עשה שימוש בסם גם טרם גיוסו, במהלך נסיעה לארה"ב, וכי השתמש לאחרונה בסם בשל כאבי גב שמהם סבל.

לאחר שהנאשם הודה במיוחס לו, הוא חזר בו מההודאה ותלה זאת בהבטחות שנמסרו לו על ידי החוקרים במהלך החקירה. בשל הטענות שהעלה, הורה בית הדין על שחרורו למעצר פתוח ביחידתו.

בבית הדין נמתחה ביקורת על התנהלות חוקרי מצ"ח, לאחר שהנאשם העלה גם טענה שלא ניתן לו להתייעץ עם עורך דין. "נפלה טעות בידי גורמי החקירה", צוין בדיון על ידי התביעה - לאחר שלא ניתן לו להודיע לאביו על מעצרו כדי שימצא לו עורך דין.

סנגורו של החייל, עו"ד עידן דביר, טען במהלך הדיון כי "הפרקליטות הצבאית מודעת לכך שזה שהחוקרים לא אפשרו שיחת טלפון עם אביו של מרשי בשלב הראשוני לשם מציאת עורך דין זה דבר שאינו מוצדק". הוא הוסיף כי לחייל נגרמה פגיעה נוספת כי "החוקר הוציא ממרשי דברים שידע שהם שקריים".

בעניין תלונות החייל על החקירה מדובר צה"ל נמסר כי "הנושא מצוי בבחינת הפרקליטות הצבאית". גורם צבאי אמר כי טרם התקבלה החלטה על פתיחת חקירה ביחידה לחקירות פנים של המשטרה הצבאית נגד החוקר.