אביו נרצח בפיגוע, אליהו יצא לקורס קצינים: "הוא היה מאושר וגאה"

כשלוש שנים אחרי שאביו נרצח בפיגוע ירי, אליהו חי יחל היום את קורס הקצינים לאחר שירות בגולני. "התחלתי לדפוק על הקיר עם קבלת הבשורה", הוא משחזר – ומאמין כי אביו היה תומך בו. רק לפני שבוע התגייס גם אחיו הקטן לחטיבה החומה ובעוד שבוע תתקיים האזכרה. האם: "למרות מה שקרה המשכנו הלאה"

"אבא היה גאה". אליהו חי (דו"צ)

"כל ניסיון בחיים, טוב או רע, מקדם אותך ומלמד אותך. אתה חווה אותו ונהיה חזק יותר". זו הסיסמה של סמל אליהו חי (20) משבי שומרון, שאיבד את אביו לפני כשלוש שנים בפיגוע ירי ביישוב. היום (ב') הוא יחל קורס קצינים בבה"ד 1, בתקווה להיות קצין בחטיבת גולני, שאליה התגייס גם אחיו הצעיר לפני כשבוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפיגוע בוצע כשאליהו היה בכיתה י"א, בדיוק במבחני הצו הראשון. הוא החליט לעזוב את הישיבה התיכונית שבה למד ועבר ללמוד במכינה קדם צבאית, שם התגבש רצונו לשרת שירות משמעותי בצה"ל.

כעבור שנתיים הוא התגייס לגדוד 12 בגולני, כשעל אבא הוא חושב כל הזמן. אליהו סיים מסלול, יצא לקורס מ"כים ואז הגיע הרגע להגשים את חלומו ולצאת לקורס קצינים. על אף המלצותיהם הרבות של מפקדיו, נתוניו - שנקבעו טרם גיוסו - לא אפשרו לו לצאת לקורס. אליהו נלחם ולבסוף התקבל.

"מגיל 15 ועד הרצח התחלתי להתקרב לאבא שלי והקשר התחזק", סיפר לחדשות 2 Online. "בשנה האחרונה של חייו היה לנו קשר מאוד מיוחד שהלך והתחזק. יום לפני שנהרג הייתה לנו שיחה של שעה על הכל. הרבה מחשבות ותהיות. הלכתי לישון בהרגשה מאוד טובה. יום אחרי זה הוא נרצח".

"דיברנו על הצבא". אליהו ואביו ז"ל (דו"צ)

"התחלתי לדפוק על הקיר עם קבלת הבשורה"

אביו, הרב מאיר חי, נהרג בפיגוע ירי מרכב חולף בשנת 2010, כשחוליה של ארבעה מחבלים פתחה באש על הרכב בכביש הגישה לשבי שומרון. "באותו זמן הייתי בישיבה התיכונית. אני שומע על פיגוע בשומרון", הוא שחזר. "בזמנו היה סיכוי טוב שאתה מכיר את הבן אדם. אני זוכר את עצמי שומע את זה ומתקשר לאמא והיא לא עונה לי. אחרי כמה זמן היא חוזרת אליי בוכה ולחוצה ואומרת שהיא לא תופסת את אבא - ואני מרגיע אותה".

בשעה 18:00 סיפרו לו שמדובר באבא שלו. "מנהל הישיבה הכניס אותי לחדר שלו וסיפר לי מה קרה. אני זוכר שנכנסתי לחדר אחר והתחלתי לדפוק על הקיר. לא ידעתי מה לעשות. התחלתי לרוץ ולצעוק. אני זוכר את הדברים במעורפל".

גם אביו תמיד רצה להיות לוחם, אך בסוף שירת בחיל האוויר בשל בעיות רפואיות. "הוא היה מספר על הייחוד של השירות. הוא היה הולך לחיילים שהיו באים לאבטח את היישוב שלנו והיה מזמין אותם להתארח אצל המשפחה. אם הוא היה יודע שיש לו שני בנים בגולני היה מרוצה מאוד".

"אם אבא היה יודע איפה אני היום אני יודע שהוא היה מאושר. אני בטוח שהוא עכשיו הוא מאושר, מוסיף אליהו. "הוא היה מתגאה בי מסתכל ודוחף. נותן הרבה מילים טובות ומאחל לי שאצליח ואעשה את השליחות בצורה הכי טובה שיש. להוביל בתוך המערכת הצבאית".

נלחם להגיע לקורס. אליהו וסבתו (דו"צ)

האם גאה: "למרות מה שקרה המשכנו הלאה"

אמו אלישבע חי אפרתי לא חששה מכך שבנה הולך להיות לוחם - וקצין. "אמנם קרה מה שקרה, אבל אני מאמינה שבסופו של דבר הצלחנו להמשיך הלאה ולהפוך את המצב לטובתנו", היא מספרת ומדגישה כי בעלה ז"ל היה מעודד את הגיוס.

"אני חושבת שמה שאליהו לקח איתו ממאיר לצבא היא הרוח הגדולה שלו. גם מאיר נדחה בהתחלה על ידי צה"ל בגלל בעיות רפואיות ונלחם כדי להתגייס. בסופו של דבר הוא התנדב לצבא ושירת".

לדבריה, גולני זה מסורת במשפחה ומאיר בעצמו רצה גם להגיע לשם. רק לפני שבוע התגייס אחיו הצעיר של אליהו, אלנתן לחטיבה. האזכרה לרב מאיר חי תיערך בעוד כשבוע.