אולמרט תוקף: "הכרזנו מלחמה על הממשל האמריקני"

ראש הממשלה לשעבר תוקף את מדיניות נתניהו בנוגע להסכם הגרעין עם אירן. בדיון מיוחד במכון למחקרי ביטחון לאומי בנושא ההסכם בז'נבה אמר: "חוסר הסכמות עם ארה"ב נשמרו כסוד כמוס שאף פעם לא נחשף"

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט מתח הערב (א') ביקורת נוקבת נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, בשל התנהלותו מול ארצות הברית על רקע הסכם הגרעין שנחתם בין אירן לבין המעצמות בז'נבה. בדיון מיוחד שערך המכון למחקרי ביטחון לאומי, אמר אולמרט: "הכרזנו מלחמה על הממשל האמריקני. בראש ובראשונה אנחנו צריכים להישמר מכל דבר שעלול להשתמע ממנו רצון להתנגח עם בעלת הברית הגדולה ביותר שלנו". את הדיון באוניברסיטת תל אביב העברנו בשידור ישיר כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"יש מדינה אחת בעולם שמצביעה באו"ם בעד ישראל לכל אורך השנים, באופן שיטתי, גם במקרים שבהם לא בהכרח היינו במאה אחוז צודקים. תמיד הם עמדו לימיננו", אמר אולמרט. "כל ההתקפות האלה, כל הניסיונות לשסות את הקונגרס בממשל האמריקני - זו טעות חמורה ביותר. הדרך היחידה היא לשתף פעולה עם ארצות הברית, בצניעות, באיפוק, בחוכמה, ולא לנהל את הוויכוח בהתקפות בלתי פוסקות על הממשל האמריקני".

"לשתף פעולה עם ארה"ב". אובמה ונתניהו (עמוס בן גרשום, לע"מ)

"זו לא הפעם הראשונה שבה ממשלות ישראל מתמודדות עם אתגרים קיומיים", עקץ אולמרט את ראש הממשלה נתניהו. "הממשלה שעמדתי בראשה התמודדה עם אתגרים קיומיים לא פחות מסוכנים, חמורים ודחופים ולא תמיד היו בינינו לבין הממשל האמריקני הבנות והסכמות על דרכי הפעולה. אנחנו עשינו ושתקנו. העובדה שהיו או לא היו הסכמות עם הממשל האמריקני הפכה להיות לא רלוונטית מכיוון שנשמרה כסוד כמוס שאף פעם לא נחשף".

"בנוגע להגדרת האינטרס הלאומי של ישראל, אין הבדל בין הממשלה הנוכחית ובין הממשלה שקמה ב-2009, וכך גם לגבי הממשלה שבראשה עמדתי - אין לאפשר את קיומה של אירן גרעינית", אמר אולמרט. "עם זאת, חל שינוי יסודי בהתנהלות של מדינת ישראל מ-2009. אנחנו לא השמענו איומים או חיסלנו אנשים בדיבורים, אנחנו פעלנו בשקט. יש כאלה שסבורים שהיו פעולות מכאיבות וקשות מאוד שאולי תרמו לעבודה שלאירן לא היה כוח גרעיני כבר ב-2009", רמז ראש הממשלה לשעבר לפעולות שונות שיוחסו לישראל.

זמן קצר לאחר הנאום התקיף של אולמרט, הגיב ראש הממשלה נתניהו לדברים. "כראש ממשלת ישראל אני מתריע שוב ושוב מול הסכנות הקשורות בתכנית הגרעין האירנית", אמר נתניהו במהלך שהותו באיטליה. "כשאני רואה שאינטרסים חיוניים לביטחונם של אזרחי ישראל נמצאים בסכנה - לא אשתוק".

"תכנית הגרעין לא תימחה". ידלין (חדשות 2)

באירוע באוניברסיטת תל אביב לקח חלק גם ראש אמ"ן לשעבר, אלוף (מיל') עמוס ידלין, שפרש את משנתו בנוגע לאופי הסכם הקבע שיש לחתום עם אירן. "תכנית הגרעין האירנית לא תימחה מעל פני האדמה, אבל ההסכם הסופי צריך להציב את האירנים במרחק של שנים מהפצצה ולא במרחק של חודשים".

הסכם הגרעין: אירן לא תעשיר אורניום ברמה גבוהה

מפרטי ההסכם שנחתם עם המעצמות בז'נבה עולה כי על אירן ייאסר להעשיר אורניום מעל רמה של 5% ואסור יהיה לה לעשות שימוש בצנטריפוגות מתקדמות חדשות. כמו כן, אירן תקפיא את פעילותה בכור המים הכבדים באראק.

השיחות בז'נבה (רויטרס)

עוד עולה מתנאי ההסכם כי אירן אמורה להשמיד או לשנות את מבנה האורניום המועשר לרמה של 20% שצברה בשנים האחרונות ולאפשר גישה לפקחים בינלאומיים לכורים בנתנז ובפורדו. תוקף ההסכם בין אירן למעצמות הוא חצי שנה, ובמסגרתו היא תזכה טהרן בהקלה מסוימת בסנקציות. במהלך ששת חודשים ההסכם ידונו הצדדים על הסכם קבע.