דיווח אירני: "נציגי המוסד וסעודיה דנו בגרעין"

סוכנות הידיעות האירנית "פארס" מדווחת כי שליחי המוסד וסוכנות הביון הסעודית נפגשו בווינה בכדי לקדם שיתוף פעולה נגד תכנית הגרעין האירנית. בין השאר נשקל פיתוח משותף של תכנת ריגול, דוגמת "סטקסנט" - שתעכב משמעותית את פיתוח הגרעין

מתקן הגרעין בארק, ארכיון (AP)

ישראל וסעודיה עושות יד אחת נגד אירן? סוכנות הידיעות האירנית "פארס" דיווחה הלילה (א') כי שתי המדינות הסכימו על שילוב כוחות ביניהן במטרה לשבש את תכנית הגרעין האירנית. בין השאר נטען כי ישראל וסעודיה מתכננות פיתוח של תכנת ריגול דוגמת "סטקסנט" - בכדי לעכב את המשך התכנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, במהלך חודש נובמבר נפגשו נציגי המוסד וסוכנות הביון הסעודית בווינה, בכדי להגביר את שיתוף הפעולה בין המדינות - לאחר שהושג ההסכם בז'נבה בין אירן למעצמות. סוכנות הידיעות אף ציינה, כי גורם המקורב למערך הביון הסעודי טוען שנציגי המדינות דנו בהצעה לייצור תכנת ריגול, שתשבש את התקדמות תכנית הגרעין ברפובליקה האסלאמית.

המקור ציין כי הסעודים קיבלו בברכה את ההצעה להמשיך באסטרטגיה זו, זאת על אף עליות הפיתוח הגבוהות. הדיווח בסוכנות הידיעות "פארס" לא אושר על ידי גורמים נוספים.

האם תצא לפועל תקיפה משותפת? ארכיון (AP)

"המוסד משתף פעולה עם הסעודים"

הדיווח האירני, מצטרף לפרסום בעיתון ה"סאנדי טיימס" הבריטי מלפני כשבועיים, לפיו סוכני מוסד ישראלים משתפים פעולה בתקופה האחרונה עם בכירים סעודים, במטרה לגבש תוכנית תקיפה משותפת באירן - למקרה שייחתם עם טהרן הסכם שלא יהיה מקובל על המדינות.

על פי הדיווח, המסתמך על מקורות דיפלומטיים, סעודיה הסכימה לאפשר לישראל שימוש בשטחה האווירי, כמו גם להעניק סיוע לישראל באמצעות שימוש במל"טים, במסוקי חילוץ ובמטוסי תדלוק. מקור המצוטט בדיווח אמר כי סעודיה זועמת על המערב ומוכנה להעניק לישראל כל סיוע שהיא תצטרך בהתמודדות צבאית מול אירן.

כמו ממשלת ישראל, גם ממשלת סעודיה היתה בטוחה אז כי השיחות של המעצמות עם אירן לא יניבו התקדמות משמעותית שתמנע ממנה להגיע לפצצה גרעינית. על פי הדיווח, התחושה המשותפת לשתי המדינות היא שצריך להשאיר את האופציה הצבאית על השולחן, כי אירן אינה מתגמשת בנושא.

"ברגע שייחתם הסכם ז'נבה בין אירן למעצמות, האופציה הצבאית תהיה שוב על השולחן", אמר המקור שסיפק את המידע ל"סאנדיי טיימס". "הסעודיים נחושים מול אירן ומוכנים לספק לישראל את העזרה לה היא זקוקה".