יידויי האבנים: "קורה כל יום"

אירוע זריקת האבנים שהתרחש בירושלים עלה לכותרות בשל פציעת הפעוטה בת השנתיים, אבל מתברר כי בחודשים האחרונים הדבר הפך לעניין שבשגרה. גורמים במערכת הביטחון מספרים כי מעשים של יידוי אבנים קורים כמעט מידי יום, אך ברובם קשה להיאבק מפני שההגדרה החוקית של זריקת אבנים פחותה מזו של זריקת בקבוק תבערה למשל

"יש יותר זריקות אבנים מבעבר (בועז רוטשילד)

אתמול (ה') נפצעה באורח בינוני אביגיל בן-ציון בת השנתיים, מאבן שנזרקה לעבר רכב משפחתה ומצבה מוגדר כעת בינוני. בכל יום מתקבלים דיווחים בצה"ל ובמשטרה דיווחים על יידויי אבנים, תופעה שנראה שרק התגברה בחודשים האחרונים, יחד עם מעשי טרור עממי נוספים שגוברים כמו השלכת בקבוקי תבערה, דקירות ועוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"כל יום זה משתנה ותלוי באירועים ובמעצרים, אבל בהחלט אפשר להגיד שיש יותר זריקות אבנים מבעבר", אמר גורם במערכת הביטחון. זה קורה כל יום בתדירות שונה אך בעיקר במוקדים ספציפיים". לטענתו, למרות שאבן יכולה להרוג, ההגדרה החוקית היא פחותה יותר מאשר לזרוק בקבוק תבערה למשל. הוא ציין כי יש פעילויות מודיעיניות רבות וכי אירועים כמו זה שאירע אמש בירושלים הם חריגים מאוד.

לרוב, האבנים שנזרקות לא פוגעות ואנו לא שומעים על האירועים, אך החשש הוא שהן יביאו לתוצאות גרועות הרבה יותר. "חשוב להגיד שאבן יכולה להרוג ואנו נלחמים בתופעה בכל הדרכים", אמר לחדשות 2 Online גורם צבאי.

זירת האירוע בשכונת ארמון הנציב בי-ם (חדשות 2)

לדבריו, במקומות שמהווים "מוקדים לזריקת אבנים" מוצבים יותר חיילים. "אנו מבצעים מעצרים למיידי אבנים ופועלים על פי מודיעין כדי למגר את התופעה".

כך למשל, רק במוקד המועצה האזורית שומרון התקבלו בחודש אוקטובר האחרון 31 דיווחים על זריקות אבנים בשטחי המועצה, כשרובם הסתיימו עם נזק וללא נפגעים. למעט האבנים, התקבלו גם דיווחים רבים על זריקות של בקבוקי תבערה.

מפקד פיקוד המרכז אלוף ניצן אלון אמר בתחילת החודש בערב זיכרון לציון 11 שנים לפיגוע בציר המתפללים כי "אנחנו נמצאים בתקופה לא קלה". לדבריו, צה"ל ימשיך לעבוד שכם אל שכם עם מג"ב ועם אנשי הביטחון של ההתיישבות, והניסיון להפחיד אותנו לא יעמוד לאף אחד.