צה"ל הזמין תיירים לצפות בתרגיל?

סוכנות תיירות בריטית הציעה עסקה ללקוחותיה: שלמו 1,400 לירות שטרלינג - ובואו לשבוע צילום וצפייה בתרגיל חיל האוויר של צה"ל בדרום, לאחר שלדבריהם הוזמנו על ידי הצבא. לבסוף, צה"ל לא נתן את האישור - והקבוצה לא הגיעה. דובר צה"ל: לא הזמנו אותם

עלון הפרסומת של החברה (חדשות 2)

התרגיל האווירי הבינלאומי של חיל האוויר בשיתוף עם חילות זרים בדרום הארץ התקיים היום (ב'), ובעוד הטייסים תרגלו תקיפה, היו מספר בריטים שהתאכזבו שהם לא שם. בפרסום של חברת התיירות הבריטית Ian Allan Aviation Tours נטען כי חיל האוויר הזמין אותם לצפות בתרגיל של חיל האוויר. "בוודאי! ענינו", נכתב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפי מפרט הטיול, הצופים ישהו יום אחד בבסיס "עובדה" ויום נוסף באזור מורשה מחוץ לבסיס, וייתכן כי יסיירו גם בבסיס נבטים. בנוסף, החברה טענה כי צלם מורשה של חיל האוויר ילווה את הקבוצה וישמש כמדריך הרשמי. "הובטח לנו כי צילום התמונות במהלך הסיור לא יהווה בעייה", סעיף חשוב מאוד ל"ספוטרים", חובבי צילום מטוסים המהווים קהל יעד מרכזי בטיולים מסוג זה.

על פי התכנון, תיירי התעופה הבריטים היו אמורים להגיע בטיסת אל-על לתל אביב, ומשם לנסוע לדרום. כדי לצאת לטיול בן השבוע היה על כל אחד מהם להיפרד מ-1,400 לירות שטרלינג, יותר מ-8,000 שקלים, שכמובן יועדו כתשלום לחברה ולא לצה"ל.

תרגיל חיל האוויר, היום (חיל האוויר)

על פי העלון שפרסמה החברה, "הקבוצות שלנו זכו עד היום למוניטין מצויין בצבא הישראלי מבחינת ההופעה וההתנהגות", ומכאן משתמע כי זו לא הפעם הראשונה בה התיירים מבקרים בבסיסי צה"ל.

אלא שהטיול הזה כלל לא התקיים. לבסוף, בחיל האוויר לא אישרו לקבוצה הגעה, והתיירים המיועדים המתינו לטענתם חודשים ארוכים עד שלבסוף קיבלו את ההודעה. "היה לנו סיוט מתמשך עם ישראל", אמרה לחדשות 2 Online נציגת החברה. "לא ניסע לשם שוב השנה, או בשנה הבאה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "החברה המדוברת לא הוזמנה על ידי חיל האוויר לביקור בתרגיל ה- BLUE FLAG. חיל האוויר מקיים קשרים רשמיים עם שגרירויות ונספחויות ואינו עומד בקשר עם משרדי תיירות".

בהכנת הידיעה השתתף עמרי לוין