איתות לאירן: צפו בתרגיל האווירי הענק בדרום הארץ

על רקע ההסכם עם טהרן, כוחות של חיל האוויר הישראלי יחד עם כוחות זרים רבים ביצעו תרגיל של מטוסי קרב בשמי הדרום. נציגים מ-22 מדינות הגיעו לבסיס עובדה וצפו בתרגילים של תרחישי מלחמה. "אנחנו רוצים שהם יראו את העוצמה", אמר אחד ממפקדי הטייסת. כך זה נראה

היום (ב') הגיעו לבסיס עובדה של חיל האוויר נציגים מ-22 מדינות שונות שהגיעו לצפות במהלכי התרגיל האווירי הרב-לאומי. בשבועות האחרונים נחתו בבסיס מטוסי קרב יווניים, איטלקיים ואמריקנים כחלק מתרגיל רחב-היקף עם מערך הקרב של חיל-האוויר הישראלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בין האורחים: נציגים מקנדה, בריטניה וגרמניה ואף מפקד חיל-האוויר הבולגרי, שעל סמך התרשמותם יחליטו האם לקחת חלק בתרגילים דומים בשנים הבאות. השבוע הוא החשוב ביותר בתרגיל, ובו מתאמנים ארבעת חילות האוויר בטיסות משותפות ותרחישי מלחמה מורכבים: מטוסי "ברק" (F-16c/d), מטוסי "סופה" (F-16I) ומטוסי "בז" (F-15c/d) ישראלים לצד מטוסי הקרב מחילות-האוויר הזרים.

כוחות ממספר מדינות (חיל האוויר)

יותר מ-20 נציגי מדינות הגיעו לצפות (חיל האוויר)

"כדאי לבוא להתאמן בארץ" (חיל האוויר)

"האמריקנים הביאו לכאן את ה-F-15E, אחד ממטוסי ה-F-15 הטובים שיש בעולם, האיטלקים הגיעו עם מטוסי ה-AMX והטורנאדו והיוונים הביאו F-16 חדיש מאוד", סיפר סא"ל זיו, מפקד טייסת "הדרקון המעופף", שמובילה את הכוח ה"אדום" באימון ואחראית לביום האויב האווירי והקרקעי במהלכו. "בתרגיל הזה יש משימה לקבוצה מעורבת של חילות אוויר והם צריכים לטוס ביחד במסה גדולה של מטוסים ולבצע אותה".

"שיראו שיש חיל אוויר חזק"

באתר חיל האוויר צוין כי משתתפי המדינות הזרות נחתו בישראל כבר לפני כשבועיים. במהלך השבוע שעבר הכירו הצוותים הזרים את המרחבים האוויריים של מדינת ישראל על ידי טיסות היכרות, ובהמשך גם התנסו בטיסות טקטיות פשוטות. בנוסף על ההיכרות באוויר, זכו המשתתפים הזרים להכיר זה את זה על הקרקע בערב משותף שנערך לכבודם בנוכחות מפקד הבסיס, אל"ם א'.

מטוסים מסוגים שונים בתרגיל (חיל האוויר)

משקיפים על המטוסים (חיל האוויר)

"אחת המטרות בסופו של דבר היא שחילות האוויר הזרים ידעו שכדאי לבוא להתאמן במדינת ישראל", הוסיף סא"ל זיו. "אנחנו רוצים שהם יראו את העוצמה של חיל-האוויר הישראלי על ידי כך שהוא יודע לארגן אימון כזה וכשהם יחזרו לביתם הם יגידו שיש פה חיל אוויר חזק מקצועי". אתמול הגיע גם מפקד חיל האוויר אלוף אמיר אשל לבסיס הדרומי כדי להתרשם מהתקדמות התרגיל ואף הצטרף לגיחה לצד הכוחות ה"כחולים".

ה"בלו פלג" נחשב לאימון מתקדם ברמה גבוהה מאוד, שדורש מהטייסים להציג כושר טיסה גבוה במיוחד. בשל התרגיל, במשך השבועיים הקרובים יחצו את שמי דרום המדינה מטוסי קרב ממדינות רבות. לתרגיל יגיעו גם משקיפים ממדינות נוספות שעתידים להשתתף בתרגילים בשנים הבאות.

מדי שנה מתקיים בארה"ב תרגיל ה"רד פלאג", אימון לוחמה אווירי שבו משתתפים כל חילות-האוויר של הכוחות המזויינים בארה"ב. עשרות כלי טיס ממלאים את שמי המדבר של מדינת נבדה בסדרה של קרבות אוויר, תקיפות ואימון באמצעי לחימה חדישים.

בהמשך למסורת האמריקנית, בשנה שעברה החל חיל האוויר מסורת חדשה כשיצאה לדרך סדנת "דגל כחול" - ה"רד פלאג" של חיל האוויר הישראלי.