החיילים ששוברים זרת כדי לקבל גימלים

תופעה: חיילים שרוצים לקבל ימי מחלה בבית שוברים לעצמם את הזרת בשיטות שונות. עם זאת, ברוב המקרים המפקדים חושדים בהם והם עומדים למשפט. רק בחודש שעבר הוגשו שלושה כתבי אישום בנושא. גורם צבאי: "הם נחשפים לשיטות באינטרנט"

"מוצאים טיפים באינטרנט" (חדשות 2)

יש חיילים שמוכנים לעשות כמעט הכל בשביל לקבל ימי מחלה (גימלים). בחודש שעבר הוגשו כתבי אישום נגד שלושה חיילים ששברו לעצמם את הזרת במכוון. הם נחקרו לאחר שמפקדיהם חשדו כי פציעתם לא הייתה טבעית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

א' הוא חייל שמשרת בפיקוד מרכז, יחד עם ב'. בחודש שעבר הוגש נגדם כתב אישום על ששברו זה לזה את הזרת. הם לקחו מקל של מטאטא, הניחו את הקצה על הזרת וחבטו בקצה האחר בחוזקה בעזרת קסדה צבאית. כתוצאה מכך הם גרמו לכל אחד מהם לשבר באצבע.

כתוצאה מהמכות קיבל א' חופשת מחלה של יותר מ-20 ימים, וב' קיבל חופשת מחלה של יותר מ-30 ימים. לכל אחד מהם יוחסו בכתב האישום סעיפים של השתמטות מפעולה וסיוע להשתמטות מפעולה. בגין כל אחד מפרטי האישום ניתן לגזור עליהם עד 15 שנות מאסר לריצוי בפועל.

גם נגד ל', המשרת בזרוע היבשה, הוגש כתב אישום בגין עבירה זהה לאחר שביקש מחברו להכות אותו בזרת בידו הימנית באמצעות פטיש כדי שיקבל ימי מנוחה בבסיס. בגין הפציעה קיבל ל' חופשת מחלה של יותר מ-20 ימים והיה מסופח לר"מ 2 במשך יותר מ-50 ימים.

שלושתם עדיין סובלים מכאבים: אצבע של אחד מהם עקומה ותישאר כך אלא אם יעבור ניתוח והשניים האחרים מתקשים לכופף את האצבע. בימים הקרובים צפויה הפרקליטות הצבאית במסגרת הסדרים שגיבשה בתיקים הנ"ל להמיר את כתב האישום לכתב אישום פחות חמור, ולהשית על החיילים עונשים ממשיים, או בכליאה או בעבודות צבאיות.

עו"ד עידן דביר (יואב חסקלוביץ')

"טיפים להוצאת גימלים באינטרנט"

על פי גורם צבאי המעורה בנושא, מדובר במקרים גוברים כאלה בצבא. חיילים רבים בוחרים בדרכים אלה לאחר שהם נחשפים למידע בנושא באינטרנט. ברשת ניתן למצוא פורומים בהם טיפים לחיילים על הדרכים לקבל כמה שיותר ימי מחלה, בשיטות שונות.

"במקרים רבים מדובר באנשים שמשתמשים במעשים שהם לא מודעים לחומרתם בהיבט החוקי-משפטי, ולחומרת העונש הנשקפת להם באם יימצאו נאשמים בעבירות כאלה", אמר עו"ד עידן דביר, סנגורם של שנים מהחיילים. "חיילים אשר במקרים מסוימים לא מקבלים מענה לבעיות מבית אצל המפקדים, או שהם מוצאים את עצמם קורסים תחת לחץ נפשי נוכח מצב בבית או נסיבות שונות בבסיס, פונים למוצא האחרון עליו הם חושבים באותו רגע. ולעתים גורמים לעצמם נזק".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "מדובר במספר מקרים בודדים וחריגים שאינם מעידים על תופעה".

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv