תרגיל אווירי בינלאומי בדרום: ישראל תתרגל טיסות תקיפה

בבסיס עובדה נפתח בפעם השנייה תרגיל "בלו פלג" בשיתוף חילות האוויר של ארה"ב, איטליה ויוון. בתרגיל יילחמו מטוסי קרב "כחולים", שייצגו את ישראל מול כוחות "אדומים", שיידמו את האויב. הכוחות יתרגלו תרחישים של קרבות אוויר וטיסות הפצצה

מטוס קרב טייפון איטלקי (נחמיה גרשוני)

חיל האוויר פתח אתמול (ב') בפעם השנייה את תרגיל "בלו פלג" בבסיס עובדה בדרום הארץ. מדובר בתרגיל בינלאומי, בו משתתפים מטוסים וטייסים מחילות האוויר של ישראל , ארה"ב, איטליה ויוון. במהלך התרגיל המשותף תתרגל ישראל קרבות אוויר, תדלוק אווירי וטיסות תקיפה והפצצה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מישראל, המארחת את התרגיל הבינלאומי, משתתפות טייסות מטוסי קרב מסוג F-16 ו-F-15. המדינות האחרות יטיסו בתרגיל מטוסי קרב מסוג טורנאדו וטייפון. במהלך האימון ישחקו הכוחות חילות אוויר של האויב, ויאפשרו לטייסים הישראלים אימון הדומה ביותר "לדבר האמיתי".

הטייסות יתחרו זו בזו במתארי טיסה שונים ויתאמנו לקראת מגוון תרחישים. בכל אחד מן המטסים יילחמו מטוסי קרב "כחולים", המייצגים את חיל האוויר הישראלי, מול כוחות "אדומים" מדומים של מדינות האויב. בנוסף למתארים שיתורגלו בסדנה יתאמנו צוותי האוויר על טיסות שמנוהלות באנגלית בלבד.

ה"בלו פלג" נחשב לאימון מתקדם ברמה גבוהה מאוד, שדורש מהטייסים להציג כושר טיסה גבוה במיוחד. בשל התרגיל, במשך השבועיים הקרובים יחצו את שמי דרום המדינה מטוסי קרב ממדינות רבות. לתרגיל יגיעו גם משקיפים ממדינות נוספות שעתידים להשתתף בתרגילים בשנים הבאות.

תחליף לאובדן היחסים עם טורקיה

מדי שנה מתקיים בארה"ב תרגיל ה"רד פלאג", אימון לוחמה אווירי שבו משתתפים כל חילות-האוויר של הכוחות המזויינים בארה"ב. עשרות כלי טיס ממלאים את שמי המדבר של מדינת נבדה בסדרה של קרבות אוויר, תקיפות ואימון באמצעי לחימה חדישים.

בהמשך למסורת האמריקנית, בשנה שעברה החל חיל האוויר מסורת חדשה כשיצאה לדרך סדנת "דגל כחול" - ה"רד פלאג" של חיל האוויר הישראלי. טייסות קרב מכל רחבי הארץ הגיעו אל בסיס עובדה הדרומי, משם המריאו לאימון בפעם הראשונה מזה מספר שנים.

חיל האוויר מרחיב את שיתופי הפעולה הבינלאומיים שלו, עם שורה של חילות אוויר זרים, רובם אירופים, כמעין תחליף לאובדן היחסים ההדוקים שקיים במשך שנים עם חיל האוויר הטורקי. "בחיל האוויר גם הבינו שהם יכולים ללמוד מטייסים וחיילות זרים ושלא כל התבונה והידע נמצאים כאן", אמר גורם בכיר בחיל האוויר.