לקה בנפשו כתוצאה מפיגוע, תקף פלסטינים - והוכר כנכה צה"ל

משרד הביטחון הכיר לאחרונה בר' כנכה צה"ל, זאת לאחר שחזה בחבריו נהרגים בפיגוע בציר המתפללים בחברון בשנת 2002. שנה לאחר מכן, הוא הורשע בתקיפת פלסטינים על רקע האירוע. "בעקבות המקרה חיי השתנו", סיפר הלוחם לשעבר שסובל מפוסט טראומה

לוחמים בחברון. ארכיון (רויטרס)

ר' התגייס באוגוסט 2001 עם פרופיל 97 ועבר מסלול לוחם במשמר הגבול. הוא שובץ בפלוגה בחברון שהייתה אמונה של שמירת הסדר ביישוב היהודי בעיר. את חודש נובמבר 2002 הוא לא ישכח: שלושה מחבלים מהג'יהאד האסלאמי הגיעו ל"ציר המתפללים" עם רובי M-16 ופתחו באש כבדה משלושה מוקדים לעבר הכוחות שאיבטחו את המתפללים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המחבלים ריססו באש ג'יפ של מג"ב, וארבעה לוחמים מהפלוגה שלו נהרגו. לאחר מכן - נפגע ונהרג מפקד חטיבת יהודה דאז, אלוף-משנה דרור ויינברג ז"ל. כיתת כוננות של קריית ארבע הסתערו על המחבלים והרגו אחד מהם.

"אני הגעתי לחפ"ק ורציתי להיכנס פנימה ולעזור בחיסול המחבלים ופינוי הפצועים, אך מכיוון שהיה מצב של כאוס מנעו ממני להיכנס", הוא סיפר. "בעודי עומד על יד החפ"ק, ראיתי את הגופות שהוצאו מהזירה, מרוטשות ומחוררות. ראיתי את חברי הטוב ונשברתי".

לאחר המקרה, הוא הורשע בבית המשפט המחוזי בעקבות הודאתו בהתנכלות לתושבים הערבים של חברון ובגרימת נזק לכלי רכב השייכים להם בשנת 2003. ההודאה שלו ניתנה במסגרת הסדר טיעון בו הוא הודה באשמה. השופטים החליטו לשלוח אותו ל-18 חודשי מאסר, והשוטר החליט לערער לבית המשפט העליון.

עו"ד אלי סבן (יח"צ)

לאחרונה הוא הגיש תביעה למשרד הביטחון, באמצעות עו"ד אלי כהן והוא הוכר כנכה צה"ל. "בעקבות האירוע חיי השתנו", הוא כתב בתצהיר למשרד הביטחון. "היו לי סיוטים בלילות, כל הזמן הייתי חווה פלאשבקים ממראות הגופות. התנתקתי מכל האנשים ששירתו איתי בצבא כי הם היו מזכירים לי את שירותי הצבאי והחוויות הקשות שעברתי".

בספטמבר 2009 לאחר בקשות רבות מצד אביו שייגש לטיפול, אביו לקח אותו למרכז לבריאות נפש שם אושפז למשך 40 יום. מאז אותו יום הוא סובל מ-P.T.S.D (הפרעת דחק פוסט-טראומטית) מנותק חברתית וסובל מפלאשבקים רבים, סיוטים בלילה, מחשבות אובדניות, חוסר שינה, אובד הנאה, מצב רוח ירוד, אי שקט, עצבנות ועוד. לאחרונה הוא קיבל הכרה כנכה צה"ל לאור מצבו.

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv