דיווח: "ישראל וסעודיה יפעלו יחד במקרה של תקיפה באירן"

סוכנים של המוסד נפגשו עם גורמים בכירים בממשל הסעודי על מנת לגבש תוכנית תקיפה משותפת באירן, במקרה ששיחות המעצמות עם האירנים יכשלו - כך מדווח עיתון ה"סאנדיי טיימס" הבריטי. "הסעודיים נחושים מול אירן ומוכנים לספק לישראל את העזרה לה היא זקוקה", סיפר מקור בכיר לעיתון

האם תצא לפועל תקיפה משותפת? ארכיון (AP)

ישראל וסעודיה עושות יד אחת נגד אירן? עיתון ה"סאנדי טיימס" הבריטי מדווח כי סוכני מוסד ישראלים משתפים פעולה בתקופה האחרונה עם בכירים סעודים, במטרה לגבש תוכנית תקיפה משותפת באירן, למקרה שייחתם עם טהרן הסכם שלא יהיה מקובל על המדינות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, המסתמך על מקורות דיפלומטיים, סעודיה הסכימה לאפשר לישראל שימוש בשטחה האווירי, כמו גם להעניק סיוע לישראל באמצעות שימוש במל"טים, במסוקי חילוץ ובמטוסי תדלוק. מקור המצוטט בדיווח אמר כי סעודיה זועמת על המערב ומוכנה להעניק לישראל כל סיוע שהיא תצטרך בהתמודדות צבאית מול אירן.

כמו ממשלת ישראל, גם ממשלת סעודיה בטוחה כי השיחות של המעצמות עם אירן לא יניבו התקדמות משמעותית שתמנע ממנה להגיע לפצצה גרעינית. על פי הדיווח, התחושה המשותפת לשתי המדינות היא שצריך להשאיר את האופציה הצבאית על השולחן, כי אירן אינה מתגמשת בנושא.

"ברגע שייחתם הסכם ז'נבה בין אירן למעצמות, האופציה הצבאית תהיה שוב על השולחן", אמר המקור שסיפק את המידע ל"סאנדיי טיימס". "הסעודיים נחושים מול אירן ומוכנים לספק לישראל את העזרה לה היא זקוקה".

הדיווח הבוקר מצטרף לדיווחים קודמים לפיהם, בשיחות חשאיות שהתקיימו בעבר בין ישראל לסעודיה סוכם כי הסעודים יאפשרו למטוסים ישראלים לעבור מעל שטחם במקרה של תקיפה באירן. אלא שהדיווח החדש מצביע על התקמדות משמעותית ביחסים בין המדינות - התקמדות שמגיעה סביב החשש מהאויב האירני המשותף.

חילוקי דעות בין ישראל לארה"ב

כל זאת קורה על רקע המשבר ביחסי ישראל ארצות הברית סביב המשא ומתן עם אירן. בעוד שראש הממשלה נתניהו, חוזר ואומר כי לא ניתן לסמוך על האירנים, האמריקנים לצד גורמים נוספים במערב, נחושים לגבש הסכם ולצמצם את הסנקציות המוטלות על אירן.

למרות המשבר, מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי מנסה להפיג את חששותיה של ישראל מהשיחות. בריאיון שהעניק לרשת MSNBC אמר קרי כי "השיחות ביני לבין נתניהו מתנהלות בידידותיות ובתרבותיות ואנו מכבדים לחלוטין את דאגותיה העמוקות של ישראל בנוגע לאיום הנשקף לה".

ג'ון קרי. אי הסכמה בינו לנתניהו. ארכיון (חדשות 2)


נשיא צרפת מגיע לישראל

היום (א') ינחת בישראל נשיא צרפת פראנסואה הולנד. ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לבקש את המשך תמיכתה של צרפת בעמדה הישראלית, לפיה יש להימנע מהסכם. עמדה בה עד כה צרפת תמכה והצליחה למנוע את ההגעה להסכם שנוגד את האינטרסים אותם מציג נתניהו.