צה"ל ביקש לדחות גיוס מאות חרדים ממחזור נובמבר

בעוד חקיקת חוק הגיוס החדש מתמהמהת, ביקשו השבוע גורמים בצה"ל מבג"צ לדחות את גיוסם של כ-600 חרדים שהיו אמורים להתגייס במחזור נובמבר. בינתיים, קיימת בכנסת מחלוקת סביב סוגיית הטלת הסנקציות על ישיבות - וחוק הגיוס מתעכב. אם חוק חדש לא יחוקק בעוד 6 שבועות - ייאלצו לגייס את מאות החרדים בכפייה

חוק עדיין אין - וגם לא גיוס (רויטרס)

חוק הגיוס עדיין תקוע - ובינתיים ביקשו בצה"ל לדחות את גיוסם של מאות חרדים: השבוע פנו גורמים בצה"ל לבג"צ בדרישה לדחות את גיוסם של כ-600 חרדים שהיו אמורים לעלות על מדים במסגרת מחזור גיוס נובמבר. בחודש מרס הקרוב היו אמורים להתגייס עוד 1,800 חיילים חרדים - ובשלב זה לא ברור מה יעלה בגורל שירותם הצבאי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעוד שישה שבועות תיאלץ המדינה להביא בפני בית המשפט העליון חוק חדש לגיוס חרדים. אם עד אז לא יחוקק חוק חדש, ייאלצו לנקוט בגיוס בכפייה של כלל החרדים שהיו אמורים להתגייס - ולא גויסו.

הסיבה לעיכוב בחקיקת חוק הגיוס החדש נעוצה בוועדה מיוחדת שהוקמה בכנסת לטיפול בנושא בראשות ח"כ איילת שקד מהבית היהודי, כאשר המחלוקת העיקרית נסובה סביב שאלת הטלת הנסקציות הפליליות-כלכליות על ישיבות שיסרבו לאפשר את גיוס תלמידיהן לצה"ל. דווקא מפלגת הבית היהודי, שחרתה על דגלה את השוויון בנטל למעשה גורמת לתקיעות בחקיקת החוק בשלב זה עקב המחלוקת על סוגיית הסנקציות.

בשלב הזה, של הישורת האחרונה לחקיקת החוק - ישנו רוב בוועדה שמובילים חברי הכנסת מסיעות הבית האחרות: עפר שלח (יש עתיד), עמר בר-לב (העבודה), אלעזר שטרן (התנועה), דוד רותם (ישראל ביתנו) וצחי הנגבי (הליכוד). אם לא יהיה מנוס, הוועדה תיאלץ או להתפצל - או לחוקק את החוק בצורה זו או אחרת.